Bizi takip edin

Rojava

Komploya yanıt: Rojava Devrimi

->

-> 14

Bugün Rojava Devrimi’nin lokomotifi Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) kurucu üyelerinden Şilan Kobanê (Meysa Baki), Fuat (Hikmet Tokmak), Zekeriya Toros (Zekeriya İbrahim), Ciwan Kobanê (Haci Cuma Ali), Cemil Nebo’nun (Nebo Eli) bir komplo ile katledilmelerinin 12’nci yıldönümü.

AKP, 2002 yılında iktidara geldikten sonra Hafız Esad’ın koltuğuna oturan oğlu Beşşar Esad ile “iyi ilişkiler” kurarak, Kürtleri tasfiye konseptinin startı verilmişti. 2003 yılında kurulan PYD’ye karşı siyasi soykırım operasyonları başlatan Esad, bir yandan ülkede tutuklu bulunan PKK’lileri Türkiye’ye teslim ederken diğer yandan da Qamişlo Katliamı’nı organize etmişti.

Böylesi bir atmosferde Güney Kürdisan’dan Rojava’ya geçmeye çalışan PYD’nin üst düzey kadroları Şilan Kobanê, Hikmet Tokmak, Zekeriya Toros, Ciwan Kobanê ve Cemil Nebo, 29 Kasım 2004 tarihinde Musul-Şengal yolunda bir komplo ile esir alınıp Musul’a götürülürler. Musul’un 17 Temmuz Sokağı’nda infaz edilirler.

Daha sonra yapılan araştırmalar, infazların Türkiye-İran-Suriye devletleri ile yerel ve iç işbirlikçilerinin bir komplosu olduğunu ortaya çıkarmıştı. 2003-2005 yılları arasında Kürt hareketini tasfiye etmeye çalışan güçler, Rojava’daki özgürlük istemini de bu infazlarla bastırmak istemişti. Ancak çok geçmeden 2012 yılında Rojava Devrimi ile komploculara büyük bir yanıt verilmişti.

HABER MERKEZİ