Bizi takip edin

Haber

Kışanak’a 230 yıl hapis istemi!

->

-> 85

Tutuklanarak yerine kayyum atanan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak hakkında 230 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Kışanak, milletvekili ve belediye eşbaşkanı olduğu 4 yıllık sürede katıldığı çalışma, eylem, etkinlik ve basın açıklamaları nedeniyle 41 defa ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüt kurma ve yönetme’ ile suçlandı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 Ekim’de tutuklanan ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak hakkında iddianame hazırladı. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 21 sayfalık iddianamede, “Örgüt kurma ve yönetme”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve 41 defa “Örgüt propagandası yapmak” ile iddialarıyla Kışanak için 230 yıl hapis cezası istendi.

DTK ‘yasadışı’ gösterildi

İddianamede, Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK), “yasadışı” olarak gösterilerek, Kışanak’ın DTK’de yönetici olduğu savunuldu. Kışanak’ın Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı ve Sêrt (Siirt) Milletvekili olduğu dönemde DTK’nin toplantılarına katıldığının iddia edildiği iddianamede, Kışanak’ın o milletvekili olması DTK yöneticisi olduğunun kanıtı olarak gösterildi

Vekilken yaptığı çalışmalar ‘suç’ sayıldı

İddianamenin devamında, Kışanak’ın milletvekili olduğu dönemde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Newroz kutlamaları, mitingler, 2012 yılında cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamalarına katılması, konuşma yapması ayrı ayrı suç sayıldı. Kışanak’ın Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı olduktan sonra Farqîn (Silvan), Sûr, Cizîr (Cizre), Nisêbîn (Nusaybin) ve Şirnex’te (Şırnak) sokağa çıkma yasakları, Pirsûs (Suruç) Katliamı, Newroz ve mitinglerde yaptığı her açıklama ile eylemde “örgüt propagandası yaptığı” ileri sürüldü. Kışanak’ın, belediyelere kayyum atanmasını öngören yasal düzenlemeye ilişkin Amed Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan basın açıklaması da suç sayıldı.

Sur Raporu ‘delil’ oldu

İddianamede, Kışanak’ın ikametinde ve belediyede yapılan aramalarda el konulan eşyaları arasında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Sûr’da yaşanan yıkım ve talanı konu alan “Sur Rapor 2016” isimli CD bulunduğu, bu yıkıma ilişkin STK ve yurtdışındaki kuruluşlara gönderilen Türkçe ve İngilizce belgeler, suç delili olarak gösterildi.

AMED