Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Kazanhan davasında ceza indirimine skandal gerekçe

->

-> 113

Cizîr’de evinin önünde oynayan 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ı vurarak katleden özel harekat polisi M.N.G. ve 4 polis hakkında açılan davaya bakan mahkeme, 11 Kasım’da sonuçlanan yargılamaya dair açıkladığı gerekçeli kararında sanıklara uyguladığı ceza indiriminin gerekçesi olarak ‘bölge şartları’, ‘tahrik’, ‘stres’ ve sanık polislerin ‘kişiliğini’ gösterdi

Şirnex’in (Şırnak) Cizîr (Cizre) ilçesinde 14 Ocak 2015 günü evinin önünde özel harekat polisi M.N.G.’nin açtığı ateş sonucu vurularak katledilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan cinayeti davasına bakan mahkemenin verdiği kararın gerekçesi açıklandı. Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 11 Kasım’da görülen davanın 10’uncu duruşmasında heyet, tutuklu özel harekat polisi M.N.G.’ye “kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapis cezası vermiş, daha sonra ise, sanığın suçu ‘tahrik’ altında işlendiğine kanaat getirerek, cezayı 16 yıla indirmişti. Yine sanığın yargılama süresi boyunca olumlu davrandığına kanaat getiren heyet, verilen cezada 1/6 oranında indirime giderek, verilen cezayı 13 yıl 4 aya düşürmüştü. Tutuksuz yargılanan özel harekat polisleri O.Ç., U.I., G.T. ve H.V. hakkında ise “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçundan 6’şar ay hapis cezaları verilmiş, ancak polislerin yeniden suç işlemeyeceğine kanaat getirilerek hükmün açıklanması geri bırakılmıştı.

‘Bölge şartları’ tahrik etmiş!

Mahkeme heyeti, sanık polis M.N.G.’ye ilişkin aldığı kararda gittiği ceza indirimini şu gerekçelerle savundu: “…maktulun sanığın bulunduğu araçlara ve yoldan geçen güvenlik güçlerine ait araçlara taş atan grubun içerisinde bulunduğu, o gün Cizre ilçesinde bazı milletvekillerinin katıldığı, stres yoğunluğu yüksek gösterilerin olduğu, maktulun bulunduğu grubu yönlendiren ve her an eyleme katılabilecek insanların olabileceği dikkate alındığında, sanığın maktul ve dahil olduğu grubun, bölge şartlarının da getirdiği bir tahriki altında eylemini gerçekleştiği kanaatine varılarak, hakkı ve nispeti oranında haksız tahrikten dolayı indirim yapılması yoluna gidilmiştir.”

Heyet yine diğer 4 polisin aldığı cezada hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını ise, “sanıkların kişiliği ve davranışları göz önünde bulundurulduğunda bir daha suç işlemeyecekleri yönünde mahkememiz de tam bir kanaat oluştuğu, atılı suçtan kaynaklı maddi bir zararın meydana gelmediği” gerekçesine dayandırdı.

’12 yaşındaki çocuk kimseyi tahrik etmez’

Gerekçeli kararda yer alan ceza indirimine dair sunulan gerekçelere tepki gösteren Kazanhan ailesi avukatı Filiz Ölmez ise, 12 yaşındaki bir çocuğun evinin önünde oynarken kimseyi tahrik edemeyeceğini ifade etti. Hem verilen karar, hem de açıklanan gerekçesini kabul etmeyeceklerini söyleyen Av. Ölmez, gerekçeli karara dair de itirazda bulunacaklarını belirtti.

ŞIRNEX