Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Farqîn ve Nisêbîn’de yasak ilan edildi

->

-> 9

Farqîn’de 1 korucunun öldüğü, 2’sinin ise yaralandığı çatışmanın ardından 6 köyde ‘sokağa çıkma yasağı’ ilan edilirken, Nisêbîn’de de 5 mahallede yasak ila edildi

Hükümetin Kürt kentlerine yönelik soykırım politikaları kapsamında her gün farklı bir yerde “sokağa çıkma yasağı” uygulanıyor. Artık yasaklardan dolayı ihtiyaçlarını karşılayamayan yurttaşlar duruma sert tepki gösteriyor.  Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesine bağlı Etşa ve Şifqet köylerinin olduğu bölgede dün gece saatlerinde çıkan çatışmada 1 korucunun ölmesi, 2’sinin ise yaralanmasının ardından bölgede “sokağa çıkma yasağı” ilan edildi. Silvan Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, saat 22.00’dan itibaren geçerli olmak üzere Eskiköy, Sussuz, Gündüzköy, Otluk, Karahacı ve Üçbasamak kırsal mahallelerine ikinci bir emre kadar yasak getirildi.

Nisêbîn’de yine yasak ilan edildi

Aylarca yakılıp yıkan ve askerlerin ilçe merkezine top atışları yaparak yok etmeye çalıştığı Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde yine yasak ilan edildi. Nisêbîn’e bağlı Akarsu, Büyükkardeş, Küçükkardeş, Koruköy, Yavruköy mahallelerinde de bugün saat 08.00’dan itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar ‘sokağa çıkma yasağı’ ilan edildi.