Bizi takip edin

Politika

Erdoğan’dan ‘Fırat Kalkanı’ savunması: Esed’i bitirmek için…

->

-> 17

Türkiye’nin Rojava ve Küzey Suriye topraklarına girmesine ‘Fırat Kalkanı’ ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Devlet terörü estiren zalim Esed’in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil’ dedi

TSK bir yandan Rojava’nın köylerini bombalarken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’da ‘Fırat Kalkanı’nına yeni kılıf bulma çabasına girdi. Erdoğan, İstanbul’daki Parlamentolararası Kudüs Platformu Sempozyumu’nda konuştu.

Kürdistan’da yüzlerce sivil yurttaş katledilirken binlerce yurttaşın yaşam alanları elinden alınırken bunları görmezden gelen Erdoğan, Suriye’ye neden girdiğine dair açıklamalar yaptı. Açıklamasında Suriye’de 1 milyona yakın insanın öldüğüne değinen Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletleri (BM) suçlaması dikkat çekti. Erdoğan şöyle konuştu: “Nerede BM, ne yapıyor? Irak’ta var mı yine yok. Biz sabır, sabır, sabır dedik en sonunda dayanamadık ve Suriye’ye Özgür Suriye Ordusu ile beraber girmek zorunda kaldık. Niçin girdik? Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok. Mesele toprağın gerçek sahipleri topraklarına sahip olsunlar, bunu sağlamak için. Yani orada bir adaletin tesisi için varız. Devlet terörü estiren zalim Esed’in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil.”