Bizi takip edin

Dünya

Kolombiya’da düşen uçakta 76 kişi yaşamını yitirdi

->

-> 52

Kolombiya’da Brezilyalı futbolcuları taşıyan uçak düştü. 81 kişinin bulunduğu uçaktan kurtulanların olduğunu belirten Medellin Belediye Başkanı Federico Gutierrez, uçağın dağlık bir alanda düştüğünü söyledi. 76 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi kurtarıldı

Brezilya’nın Chapecoense takımını taşıyan yolcu uçağı Kolombiya’nın Medellin şehri yakınlarında düştü. Bolivya’dan hareket eden ve içinde 72 yolcusu ve 9 mürettebat olduğu belirtilen uçağın yerel saat ile akşam 22.15 sıralarında Medellin yakınlarında, havalimanına 30 kilometre kala, dağlık bir bölgeye düştüğü belirtildi. 81 kişinin olduğu belirtilen uçakta, Çarşamba günü Medellin’de Atletico Nacional’la oynayacak olan Brezilya’nın Chapecoense takımının futbolcuları da bulunuyordu. Konuya ilişkin açıklama yapan Medellin Belediye Başkanı Federico Gutierrez, kazadan sağ kurtulabilenler olabileceğini belirtti. Gutierrez, uçağın düştüğü bölgenin kent dışında dağlık bir alan olduğunu ifade etti.

Final maçına gidiyorlardı

Uçağı düşen takım final maçına gidiyordu. Uçakta olan futbolcuların bazılarının isimleri şöyle: Danilo, Follmann, Gimenez, Dener, Alan Ruschel, Caramelo, Marcelo, Filipe Machado, Thiego, Neto, Josimar, Gil, Sérgio Manoel, Matheus Biteco, Cleber Santana, Arthur Maia, Kempes, Ananias, Lucas Gomes, Tiaguinho, Bruno Rangel, Canela.

5 kişi kurtarıldı

Uçak kazasından 5 kişi kurtarılırken aralarında Chapecoense futbolcusu olduğu belirtiliyor. Kolombiya medyası, kötü hava şartlarının çalışmaları olumsuz yönde etiklediğini paylaşırken, kurtarma helikopterlerinin arama çalışmalarına başladığı, 30 polis ve Kızıl Haç ekiplerinin bölgede olduğu bildirildi. Kurtulanlar 3 futbolcu, 1 malzemeci ve 1 hostes olduğu belirtiliyor.

Neden düştü?

Yetkililer tarafından yapılan ilk açıklamada uçağın yeterli yakıtı olmadığı gerekçesiyle düştüğü kaydedildi. Bir süre sonra uçağın elektrik sistemindeki bir arıza nedeniyle düştüğü tahmin ediliyor. Chapecoense Real Takımı, Güney Amerika’da Copa Libertadores’ten sonra en üst seviyedeki futbol turnuvası olan Copa Sudamericana finali için Kolombiya’ya doğru yola çıkmıştı. Atletico Nacional ile Chapecoense takımları arasında yarın yapılacak Sudamericana Kupası finali ilk maçı iptal edildi.

Kanada’da savaş uçağı düştü

Öte yandan Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RCAF) ait bir savaş uçağı düştü. Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri, uçağın, Saskatchewan Eyaleti yakınında henüz belirlenemeyen bir nedenle düştüğünü kaydetti. Açıklamada, düşüş öncesi uçaktan atlayamayan pilotun hayatını kaybettiği duyuruldu.