Bizi takip edin

Politika

AKP’de çatlak sesler

->

-> 12

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakereleri, OHAL’in kaldırılması ve idam tartışmalarının sonlanana kadar askıya alınması, TL’nin hızla erimesi AKP’de çatlak seslerin çıkmasına yol açtı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MHP’yi de tampon yaparak tek adam olmada ısrarı, büyüyen siyasi-ekonomik çalkantılar, AKP’de de çatlaklar yarattı. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Temel hak ve özgürlükler konusunda standartlarımız daha yüksek değilse bu Avrupalıya verilen bir hak mı yoksa Türkiye halkına verilen bir hak mı? Türk halkını temel hak ve özgürlük standartlarını yükseltiysek bu kendi halkımız adına onur duymamız gerekir. Sürekli işimize yaramıştır” sözleri sonrası bazı farklı sesler yükseliyor.

OHAL çatlağı derinleştiriyor

Erdoğan’ın OHAL’i ısrarla uzatmak istemesi karşısında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi “Ben OHAL istemiyorum” dedi. Erdoğan, AB’yi eleştirip OHAL’in 3+3 daha uzatılabileceği resti çekerken, Başbakan Binali Yıldırım “2017’de OHAL kalkmış olacak” ifadesini kullandı. Yıldırım, “OHAL altında seçime gidildi” imajı vermek istemediklerini söyledi. Erdoğan’ın “önüme gelirse imzalarım” dediği idam cezası konusunda farklı bir ses de Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’ten geldi. Türkeş “Bunun faydasından çok zararı olacağını düşünüyorum” dedi. Çocuk istismarı yasa tasarısı krizi sırasında da AKP ile Erdoğan arasında farklı tonda çıkışlar olmuştu.

AKP’de toplu istifa

AKP Mardin’in Mazıdağı, Derik ve Nusaybin ilçe örgütlerinin toplu bir şekilde istifa ettiği öğrenildi. 2011 yılından bu yana Nusaybin İlçe Başkanlığını yapan Osman Doğru, yaptıkları açıklamayla istifa ettiklerini bildirdi.

6bayrakBaşbakan Albayrak mı olacak?

AKP ve MHP’nin yeni anayasada getireceği başkanlık rejimi için yapılması planlanan referandum şantaja dönüşürken, AKP içinde yeni tasfiyelerin yaşanacağı iddiaları konuşuluyor. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Saray, referandumu pazarlık meselesine dönüştürürken, Başbakanlık koltuğuna Berat Albayrak’ı oturtma planı da yapıyor’’ dedi. Twitter hesabından, Yıldırım’ın “Referanduma gidilirse OHAL kalkar” açıklamasını yorumlayan Yarkadaş, “Bunun adı şantajdır” dedi. Erdoğan’ın, Yıldırım’ın koltuğunun elinden alınmasının hazırlıklarını yaptığını belirten Yarkadaş, “OHAL’in sürmesi için mantıklı hiçbir gerekçe yoktur. OHAL kaldırılmalı ve Türkiye olağan hale döndürülmelidir” dedi. Ankara’da dolanan kulislere göre de Yıldırım’ın performansı Davutoğlu’ndan daha kötü bulunuyor. Yıldırım’ın akıbetinin bir gece bir kalemde Davutoğlu gibi olabileceği iddia ediliyor.

Kurtulmuş yeni krizlere işaret etti: Gıda ve Su

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türk lirasının dolar karşısındaki tarihi kayıplarına ilişkin olarak, “Türk lirasının değer kaybetmesi Türkiye’nin iç sorunları nedeniyle değildir. Trump’ın ülke yönetiminde yapacağı değişikliklere ilişkin beklenti farklılıklarından doğan bir türbülans var. Biz iyimseriz, dolar belli bir süre sonra belli bir zemine düşecektir” görüşünü dile getirdi. “Mevcut yapısal sorunlar devam ettiği sürece önümüzdeki süreçte de ekonomik krizlerle karşı karşıya kalınabilir” diyen Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde de gıda krizi, su krizi gibi durumlar olabilir. Ama büyük krizlere rağmen Türkiye 2009’da olduğu gibi etkilenmemiştir. Ben bu krizden de etkilenmeyeceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

HABER MERKEZİ