Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Şirvan’dan bir acı haber daha

->

-> 14

Sêrt’in (Siirt) Şirvan ilçesindeki bakır madeninde meydana gelen heyelan sonucu yaşanan iş cinayetinde göçük altında kalan işçilerden birinin daha cenazesine ulaşıldı.

Sêrt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden Köyü’nde bulunan bakır madeni sahasında bir işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı. 28 yaşındaki kamyon şoförü Mahmut Batumak’ın bedenin pazar akşamı saat 22:00 sıralarında ulaşıldı. Cenaze otopsi için Siirt Devlet Hastanesi morguna gönderildi. İş cinayetinde ölenlerin sayısı on ikiye yükselirken, 4 işçi hala göçük altında. Şu ana dek cenazesi çıkarılan işçilerden isimleri belirlenenler şöyle: “Sedat Bulut, Murat Ant, Reşit Can, Abdulbaki Aydın, Ali Sönmezsoy, Şefik Tuncer, Mahmut Batumak.”
Cinar Grubu’na bağlı Maden Köyü’ndeki bakır madeninde 17 Kasım’da meydana gelen göçüğün ardından göçük altında 16 işçi kalmıştı.

Özelleştirme ve taşronluk sisteminde ısrar eden hükümetin verdiği güvencelerle iş güvenliğini önemsemeyen firma ve taşeronların daha önceki işçi uyarılarını dikkate almadığı ortaya çıkmıştı.

Soruşturmada ikisi iş güvenliği uzmanı altı kişi ise gözaltına alınmıştı. Taşeron Firma sahibi N.A. serbest bırakılmış, İşletme Müdürü Mehmet Oğuz tutuklanmıştı.

Pres makinesi can aldı

Bir iş cinayeti haberi de Kocaeli’den geldi. Kocaeli’nin Gebze Güzeller Organize Sanayi’de kurulu bulunan Opsan’da preslere bakım için gelen taşeron işçisi, pres makinesinin arasında kalarak yaşamını yitirdi. Pazar Saat 21:00 sularında meydana gelen olay, 16-24 vardiyasında çalışan işçilerin yemeğe çıktığı sırada yaşandı.

SÊRT