Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Yine Giresun Cezaevi yine işkence!

->

-> 32

Hak ihlallerinin had safhaya ulaştığı cezaevlerinde işkence ve sürgün haberleri eksilmiyor. Adını sıkça sürgün ve işkenceyle duyuran Giresun Cezaevi’nde aileleriyle görüşen tutsaklar, işkenceye uğradıklarını ve revire çıkartılmadıklarını aktardı

15 Temmuz girişiminin ardından cezaevlerinde 12 Eylül uygulamaları devreye konuldu. Tutsaklar darp edilerek hücreye atılıyor. Adalet Bakanlı tarafından gönderilen “Gizli Genelge” ile gündeme gelen Giresun Cezaevi’nde darp ve hak ihlalleri cezaevlerinin hangi boyuta geldiğini açıkca gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde tutsaklara, askerler ve gardiyanlar saldırmış. Saldırıda çok sayıda tutsak yaralanmıştı. Saldırı sonrası ise darp iddialarını yalanlayan cezaevi idaresi, ailelere herhangi bir olayın yaşanmadığını iddia etmişti. Ailelerin olayın üzerine gitmesi üzerine idare iddiaları kabul etmek zorunda kalmıştı.

Ağır yaralılar var

Cezaevinde tutulan Cihan Alkan, önceki gün ailesi ile yaptığı görüşmede cezaevinde maruz kaldığı hak ihlallerini anlattı. Alkan, saldırıya uğrayan tutsakların hala revire kaldırılmadığını belirtti. Anne Alkan, oğlunun da saldırıya maruz kaldığını, saldırıda oğlunun gözlüğünün kırıldığını söyledi. Anne Alkan, oğlunun hala revire götürülmediğini ve gözlüğünün verilmediğini belirtti. Oğlunun yaşamından endişe duyduklarını aktaran anne Alkan, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Saldırıda ağır yaralıların olduğunu da aktaran anne Alkan, “Darp edilen tutsaklar revire kaldırılmamış. Ağır yaralılar var. İzmir’den avukatlar gitmiş. Rapor tutmuş. Fakat hala sonuç çıkmadı” dedi.

İşkence yok yalanı!

Cezaevlerinin kamplara dönüştüğünü belirten anne Alkan, Adalet Bakanlığı’nın “işkence yok” iddialarına ilişkin ise şu sözlerle tepki gösterdi: “Ne yapmaya çalışıyor. İşkence yok diyorlar. Biz defalarca BİMER’e de yazdık. Sürekli cezaevi idaresi ‘bunlar yalan söylüyor’ diyor. O zaman bir heyet göndersinler. Bakalım sorun var mı yoksa yok mu.”

‘Çözüm bulsunlar’

Anne Alkan, tutsakları sindirmeye çalıştıklarını aktararak, “Başka cezaevinden sürgün edilen tutsaklar da darp edilmiş. Amaçları ne peki. ‘Bizim gücümüz bu istediğimizi de yapabiliriz’ diyorlar” dedi. Anne Alkan, cezaevinden yaşanılan olumsuz bir durumdan cezaevi idaresi, cezaevi müdürü ve gardiyanların sorumlu olacağını aktararak, “Biran önce cezaevlerine çözüm bulunsun” sözleri ile Adalet Bakanlığı’na çağrı yaptı. HABER MERKEZİ