Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Türkan Elçi: O gitti ardından bir kent yıkıldı

->

-> 74

Tahir Elçi’nin katledilişinin ölüm yıldönümünde gerçekleştirilen anmada konuşan eşi Türkan Elçi, ‘O gitti ve ardından bir kent yıkıldı. Tahir genç ölümlerin yetim çocukların gözyaşlarına, faili meçhullerin aydınlatılmamasını yüreğinin ta derininde hisseden biriydi’ dedi.

Amed’in Sûr ilçesinde Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Amed Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölümünün birinci yıldönümünde gerçekleştirilen anma programı çerçevesinde belgesel gösterimi ve dengbêj dinletisi yapıldı. Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa, Elçi’nin ailesinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve CHP’li milletvekilleri, Amed Barosu üyesi çok sayıda avukat, kentte bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Program, Elçi’nin fotoğraflarının asıldığı salonda Amed Barosu Başkanı Ahmet Özmen’in açılış konuşması ile başladı.

‘Dilimize kepenkler indi’

Özmen’in ardından konuşan Elçi’nin eşi Türkan Elçi “Tahir’in katledilmesi bir milattı, ondan sonra huzurlu bir gün geçiremedik” dedi. Türkan Elçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “O gitti ve ardından bir kent yıkıldı. Tahir genç ölümlerin yetim çocukların gözyaşlarına, faili meçhullerin aydınlatılmamasını yüreğinin ta derininde hisseden biriydi. Sürekli ‘Gittikçe Halep kentinin yaşadıklarını yaşayacağız’ diyordu. Ne yazık ki içinde olduğumuz felaketi duyurmada tek başına kaldı.”

Eşi Tahir Elçi’nin hukuk istemedeki duruşunun birilerini rahatsız ettiğini belirten Elçi, “Bu sebepten kurmaca senaryolarla katledildi. Bu sebeple yaratılan kaotik bir ortamda faili belli olmayacak bir cinayet işlendi. Tahir’in katledilmesi ile topluma umutsuzluk iksiri içirilmek istendi. O gittikten sonra önce gözlerimize sonra dilimize kepenkler indi” dedi.

‘Bu soru katilleri işaret ediyor’

Aradan geçen bir yıla rağmen faillerinin bulunmasına dönük bir gelişme yaşanmadığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Tahir yaşasaydı bugün ne yapardı? Bu soru aslında bize katilleri işaret ediyor. Bugün Tahir yaşasaydı bir yıldır yaşananları kayıt altına alırdı ve büyük bir cesaretle sorumlularını şikayet ederdi” ifadelerini kullanarak, Elçi’nin faillerinin bulunması için çalışacaklarını söyledi.

‘Bu çizgide yürüdüğü için katledildi’

Tanrıkulu’nun ardından konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şube Başkanı Raci Bilici, “İnsan hakları savunucusu olmak çok zordur böyle bir dönemde. Çok ince bir çizgidir ve herkes o çizgide yürüyemez. Tahir bu çizgide yürüyebildiği için katledildi. Tahir’in çok sayıda arkadaşını götürdüler daha önce ama amaçlarına ulaşamadılar. Tahir’i de götürenler amacına ulaşamayacak. Ardından gelen yoldaşları faillerini elbet ortaya çıkaracaktır” dedi.

HDP Amed Milletvekili Ziya Pir, Doğu Güneydoğu Sanayici Ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİAD) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu ve MAZLUM-DER Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Reha Ruhavioğlu da Tahir Elçi’nin ailesine başsağlığı diledi.

Konuşmaların ardından dengbêj Mahmut, Elçi katledildikten sonra ona yazdığı stranı seslendirdi. Anmada sahneye çıkan müzisyenler Elçi’nin sevdiği türküleri seslendirdi.

AMED