Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Kriz kapı kapı yayılıyor

->

-> 15

Türkiye’nin kapısına dayanan ekonomik kriz, esnafı kepenk kapatmaya zorlarken, yabancı yatırımcılar da teker teker ülkeyi terketmeye başladı. En son Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye ile müzakerelerin dondurulması yönündeki kararı da ekonomik ve politik krizin derinleşeceği endişesi yaratıyor.

2001’deki gibi…

Ekonomik kriz karşısında yurttaşlar oldukça karamsar. Alışveriş merkezi (AVM) önünde Dihaber’in sorularını yanıtlayan yurttaşlar, ekonomik krizin kendilerini nasıl etkilediğini anlattı. Emekli Leyla Özmen, 2001 yılındaki krizle benzer bir krizin yaşandığını söyledi. Sevgi Ak da, kirada oturan ve üç çocuğunu okutan ücretsiz bir ev işçisi. Fabrikada çalışan eşinin ekonomik olarak sıkıntılar yaşayabileceğini söylediğini aktaran Ak, mutfak masrafları için günlük harcadıkları 50 lirayı da bulamayacaklarını söyledi.

‘Kiramı ödeyemiyorum’

Çiçekçilik yapan Neslihan Karaoğlu da, ekonomik daralmadan etkilenenlerden. Karaoğlu, günde 150-200 TL arasında değişen gelirinin şimdilerde 20-30 TL’ye düştüğünü söyledi. Kirasını ödemekte zorlanan Karaoğlu, “Böyle giderse sokakta kalacağız” dedi. Okmeydanı’nda küçük bir bakkal sahibi olan Hayrettin Akdoğan da savaş, turizmin çöküşü ve doların yükselmesinden küçük esnafın fazlasıyla etkilendiğini söyledi. Akdoğan “Satışlar yok, iş yapamıyoruz. Bu gidişle dükkânı kapatacağım” ifadelerine yer verdi.

‘Dükkanlar kapandı’

Emekli maaşının geçimini sağlamaya yetmediğini söyleyen Hamit Kaya da, küçük bir dükkanda tütün satışı yapan bir esnaf. Komşu dükkanların hepsinin teker teker kapandığını belirten Kaya, “Onlar kapanınca benim ürünler de alınmıyor, bana da yansıyor. Ben kazanamazsam alışveriş yapamam, bunlar hep birbirleriyle bağlantılı” dedi. Batan ekonomi karşısında en çok etkilenecek olanın yine işçi, emekçi halk olacağını belirten Kaya, bununla mücadele etmenin yönteminin de sokaklara çıkıp tepki göstermek ve haklarını aramak olduğunu söyledi.
Öte yandan Dihaber muhabirlerinin alışveriş merkezi önünde yaptığı röportajlar sırasında yurttaşların isyanından rahatsız olan AVM yönetimi, röportajı engellemek istedi. Ancak engellemeye yurttaşlar tepki gösterince AVM yönetimi geri adım atmak zorunda kaldı. İSTANBUL