Bizi takip edin

Ekoloji

İsviçre nükleer enerji için sandık başına gitti

->

-> 24

İsviçre halkı, dün nükleer enerjiye son verilip verilmeyeceğine dair yapılan referandum için sandık başına gitti. Ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan 4 nükleer santraldeki 5 reaktörün aşamalı olarak 2029’a kadar kapatılması ve yeni santral inşa edilmemesini öneren referandum Yeşiller Partisi tarafından sunulmuştu.

Hükümetin karşı çıktığı referandumun kabul edilmesi halinde Beznau Nükleer Santrali’nin 2017’de, Gösgen’in ise 2024’te faaliyetlerine son verilmesi gerekecek. Leibstadt Nükleer Santrali’nin 2029’da kapatılmasını öneren referandumun sonucundan bağımsız olarak Mühleberg’deki santral ise 2019’a kadar faaliyette kalacak.

Yeni nükleer santral inşasını yasaklamayı öneren referandum tasarısı, İsviçre’nin enerji ihtiyacının tümüyle yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamasını öngörüyor.

İsviçre’de son olarak 2003 yılında düzenlenen bir başka halk oylamasında halkın yüzde 66’sı nükleer enerji santrallerinin kapatılmasına karşı çıkmıştı. Ülkenin toplam enerji ihtiyacının yüzde 80’inin ithal edilmesini gerekçe gösteren referandum karşıtları, İsviçre’nin Fransa ve Almanya gibi nükleer veya kömürden elektrik üreten komşu ülkelere muhtaç olacağını idda ediyor. BERN / ANF