Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

‘İhraç edilenler için mücadeleye devam’

->

-> 9

Olağanüstü hal (OHAL) uygulamaları kapsamında açığa alınan 11 bin 289 eğitim emekçisinden 6 bin 7’si Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıklaması ile görevine iade edildi. Hatay’da açığa alınan 928 emekçinin tamamı da görevine döndü. Görevine iade edilen eğitim emekçilerinin yanı sıra Hatay’da ihraç edilen Eğitim Sen üyesi 10 öğretmen ise hala görevine iade edilmedi. İhraç edilen ve görevlerine dönen emekçiler, haksız ve hukuksuz bir şekilde açığa alınıp ihraç edildiklerini söyledi.

‘İhraçlar da var’

Görevine iade edilenler arasında bulunan Eğitim Sen İskenderun Şubesi Hukuk Sekreteri Ali Karadaş, kararlı direniş ve destekler sonucu böyle bir karar almak zorunda kalındığını kaydetti. Açığa alınan eğitim emekçilerinin görevlerine iade edilmesinin yeterli olmadığını, ihraç edilen üyelerinin de olduğunu belirten Karadaş, “İhraç edilen arkadaşlarımız için ve diğer kentlerde hala açıkta olan arkadaşlarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Örgütlülüğü büyüteceğiz’

İhraç edilen eğitim emekçisi ve Eğitim Sen Hatay Şubesi Kadın Sekreteri Melek Demir de savaşa, çocukların ve sivillerin ölmesine karşı durdukları için ihraç edildiklerini ifade etti. Demir, “KESK ve Eğitim Sen sokağa ilk çıktığında ‘Tek bir arkadaşımız kalmayıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz’ şiarı ile hareket etti. Burada arkadaşlarımızın tamamı görevine iade edilmiş olabilir ancak Diyarbakır ve başka yerlerde açıkta arkadaşlarımız var. İhraç edilen arkadaşlarımız var. Bu mücadele tek bir arkadaşımız dahi kalmayıncaya kadar devam edecek” dedi. HATAY