Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Her iki barış Elçi’si ve güvercinin…

->

-> 10

Gazeteci Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin görülecek dava öncesi açıklama yapan Dink’in Arkadaşları, Amed Bora Başkanı Tahir Elçi’yi andı. Açıklama yapan Jaklin Çelik, iki barış elçisinin, güvercininin öldürülmesi arasında benzerlik olduğunu söyledi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin açılan dava, Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. 4 gün sürecek olan duruşma öncesi Dink’in Arkadaşları grubu, adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan da katıldı.

Dink’in Arkadaşları’ndan Jaklin Çelik tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de unutulmadı. Tahir Elçi’nin anıldığı açıklamada Çelik, “Evet çok benzerlik var bu iki barış elçisinin, güvercininin öldürülmesi ve her iki cinayetin üzerinin örtülmeye çalışılması arasında” dedi. Dink cinayetinin ortada var olan bütün emarelere rağmen karanlık bırakılmak ve siyasi hesaplara alet edilmek istendiğini ifade etti. Yapılan açıklama sonrası grup, duruşmayı izlemek üzere adliye binasına geçti.

Samast savunma yapmadı

Duruşmaya, tutuklu sanıklar Ogün Samast, Ali Poyraz, Tamer Bülent Demirel ve Osman Gülben hazır bulunurken, Yılmaz Akyürek ise SEGBİS sistemi ile duruşmaya katıldı. Tutuklu sanıklardan Ali Fuat Yılmazer ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Önceki duruşmada, açık cezaevine naklini isteyen ancak mahkeme heyeti tarafından talebi reddedilen Samast, savunma yapmayacağını belirtti. Duruşmada ilk olarak dönemin C Büro Şube Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Tamer Bülent Demirel savunma yaptı. Demirel, savunmasında görevlerinin Trabzon’dan gelen bilginin hemen İstanbul’a iletilmesini takip etmek olduğunu belirterek, “O dönem şube müdürlüğünde vekalet ediyorsam işlemi yapmışımdır. Öldürüleceği istihbaratını iletme gereksinimi de duymadım” dedi. Dink’in avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, Demirel’e sorular yöneltti. Bakırcıoğlu’nun “Yasin Hayal bir daha eylem yaparsam İstanbul’da yaparım diyor ve Ermenilere karşı bir kini bulunuyor. Buna karşı bir şey yapma gereksinimi duydunuz mu?” şeklindeki soruya Demirel, “Yasin hep göz önünde görülüyor ama tam hatırlamıyorum” dedi.

İSTANBUL