Bizi takip edin

Dünya

Fidel te Corazon*

->

-> 36

Sekmez yoldaşlık bağları kuran, büyük inanç, azim, kararlılık ve heyecanla 12 yoldaşıyla beraber indiği Granma yatından Sierra Maestra Dağları’na oradan Havana’ya yürüyen Comandante Fidel’i son yolculuğuna uğurlamak için büyük hazırlıklar yapılıyor

Santiago’daki Moncada Kışlası’na 165 arkadaşıyla birlikte baskın düzenledikten sonra silahlı mücadele kararı alarak gerilla ordusu kuran Fidel için Küba’da büyük bir uğurlama töreni hazırlıkları yapılıyor. Halk Fidel ve yoldaşlarının fotoğraflarıyla sokaklara çıkıp, kapitialist sömürüye, toprak sahiplerine, ABD ordusuna, Batista diktatörlüğüne karşı savaşıp sosyalizm yolu açan Fidel’i uğurlamaya hazırlanıyor.

Küba Devrimi’nin efsane lideri ve devrimin ilk Devlet Başkanı Fidel Castro, 25 Kasım’da 90 yaşında hayatını kaybetti. Kübalılar, “Fidel te corazon-Fidel Kalbimizde” yazılı fotoğraflarla devrimci önderleri için sokaklara çıktı.
Küba’da cumartesi sabah başlayan 4 Aralık gece 00:00’a kadar devam edecek yas boyunca Küba bayrağı yarıya indirilecek. Devlet televizyonundan, tüm Küba halkı, pazartesi ve salı günü Havana’daki Jose Marti Anıtı’na gelerek Fidel Castro’ya bağlılığını bildirmeye ve devrim kavramına uygun resmi yemin imzalamaya davet edildi. Ardından Fidel’in ulusa sesleniş konuşmalarını yaptığı başkent Havana’daki Devrim Meydanı’nda büyük bir anma olacak. Efsane lider Fidel’in külleri, cenaze törenine kadar Santiago’dan Havana’ya, ülke genelinde dolaştırılacak.
Küba yönetimi, cenaze merasiminin 4 Aralık’ta liderin doğduğu kent olan Santiago de Cuba’da düzenleneceğini bildirdi.

Avukat olan Fidel, silahlı mücadeleyi seçerek emperyalizmi ve Batista diktötürlüğüne diz çöktürdü. Önce başbakan sonra devlet başkanı oldu. Fidel, ameliyat olunca 2006’da sağlık sorunları nedeniyle görevini geçici olarak kardeşi Raul Castro’ya devretmişti. Fidel 2008’de de devlet başkanlığı görevinden tamamen çekilmişti. Fidel, yoldaşlarına bağlı kaldı ve Che’yi anarken “Che devrimci olarak, savaşçı olarak, komünist olarak dünyanın bütün halklarına örnektir” diyordu.

Diktatörlük döneminde Küba

ABD destekli Batista diktatörlüğü döneminde Küba’nın halkı ya şeker kamışı tarlalarında insanlık dışı koşullarda ölümüne çalıştırılıyor ya da, kadınlara cennet güzelliğindeki kıyılarında işletilen ABD’lilerin kumarhanelerinde hizmetkarlık ya da fuhuş yaptırılıyordu. Fidel Castro ve yoldaşları, Küba halkına onurlu bir yaşam vermek ve ABD emperyalizmini ülkeden kovmak için yola çıkmıştı.

Mekdika’da 82 yoldaşıyla Granma yatıyla yola çıkıp 2 Aralık 1956’da Küba’da Oriente’de baskın yemeleriyle büyük bir şok yaşamışlardı. Ancak hayatta kalan 12 kişi, Oriente’nin güneybatısındaki Sierra Maestra Dağları’nda 2 yıl bir ay içinde dünya devrim tarihine altın harflerle geçecek bir devrim armağan edecekti. Devrim sonrası insanlar onurlu ve başı dik bir yaşama kavuştu. Topraklar halka dağıtıldı, kapitalist sömürüye son verildi. Eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçlar parasız yapıldı.

5fidel

İsyankar çocuk

Fidel’in Biran’da yaşayan üvey kardeşi Martin, ağabeyinin çocukluğu için BBC’ye şunları söylüyordu: “Haitililerin evlerine gidip babasının dükkanından alınmış ödeme yerine geçen makbuzlar verirdi” diye anlatıyor. Ancak Castro’nun bu yaptığı babasını kızdıracak ve Baba Angel bu isyanın ardından Fidel’i başkent Havana’daki Cizvit lisesi Belen ilahiyat okuluna yatılı olarak gönderecekti.
Maradona: İkinci babam gibiydi

Efnane Arjantinli futbolcu Maradona Fidel için “Çok ağladım çünkü o benim ikinci babam gibiydi. Bütün hayatım boyunca ona teşekkür etmek istedim. Çünkü o benimle uyuşturucu hakkında, benim iyileşmem için çok konuştu ve bırakmam için teşvik etti. Sonunda da başardım” sözlerini sarfetti.

5fidel-kizilderili

‘O, devrimcilerin öğretmeniydi’

Latin Amerika’da ABD emperyalizmine karşı savaşan, kahraman olarak çağrılan Fidel için peş peşe mesajlar yayınlanıyor.

Bolivya Başkanı Eva Morales: “Fidel Castro büyük bir değerler ve prensipler öğretmeniydi. O, devrimcilerin öğretmeniydi. Fidel’in savaşı özgürlük için savaşan dünya halkları içindi.”
Ekvador Başkanı Rafael Correa: “Amerika için arzuladığımız şeylerin çoğuna esin kaynağı olan yolları açtı; daha adil, daha eşit, onurlu bir yol…”

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro: “Bütün düşüncelerimiz asil Küba halkıyla birlikte. O bir efsaneydi. Komutan Fidel Castro.”

Kolombiya Başkanı Juan Manuel Santos: “Fidel Castro günlerinin sonunda silahlı mücadelenin çözüm olmadığını farketti. O, bu uzlaşmazlığın son bulmasına yardım etti.” Fidel ve Raul Castro ile Kolombiya hükümeti ve FARC arasında barış anlaşmasında önemli rol oynamıştı.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande: “Soğuk savaşın bir aktörüydü… Kübalılar için dış hâkimiyeti reddetmenin gururunu temsil ediyordu.”

ANF haberine göre KCK, Fidel için mesaj yayınladı. KCK, Küba devrimcilerinin özgürlük tutkusuyla, ölüm nereden gelirse gelsin diyerek zalimlere, faşistlere, diktatörlere ve emperyalistlere meydan okuduğunu belirterek şunları kaydetti: “İnsanlığın en temiz ideallerini ve özlemlerini yaşamının son nefesine kadar sürdüren Fidel Castro unutulmayacaktır. Kürt Özgürlük Hareketi de Fidel Castro’nun insanlığın özgürlük, demokrasi ve sosyalizm mücadelesine yaptığı katkıları unutmayacak, onu ve özlemlerini Kürt halkının ve Ortadoğu halklarının özgürlük mücadelesinde yaşatacaktır. Fidel Castro ve Che Guevera’nın öncülük ettiği Küba Devrimi Kürt Özgürlük Hareketi mücadelesine de önemli düzeyde ilham kaynağı olmuştur… Türkiye ve Kürdistan’daki devrimci hareketlerin gelişmesinde önemli etkide bulunmuştur. Fidel Castro ve Che Guevera’nın militanlığı halklar için bir cesaret ve moral kaynağı olmuştur… Fidel Castro ve arkadaşlarının devrimci ruhu tüm insanlığın demokrasi, özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde yaşayacak, tüm insanlık mutlaka bir gün onların özlemlerinin gerçekleştiği bir dünyaya kavuşacaktır.”

5diegoMarodona: İkinci babam gibiydi

Efsane Arjantinli futbolcu Marodana Fidel için,“Çok ağladım çünkü o benim ikinci abam gibiydi. Bütün hayatım boyunca onat teşekkür etmek istedim. Çünkü o benimle uyuşturucu hakkında, benim iyileşmem için çok konuştu ve bırakmam için teşvik etti. Son unda da başardım” sözlerini sarfetti.

HAVANA

FİDEL KALBİMİZDE*