Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Ethem Sarısülük’ü katleden polise ‘Ödül’

->

-> 8

Yeniden görülen Ethem Sarısülük davasında katil polis Ahmet Şahbaz için ‘taksirle öldürmek’ suçundan 10 hapis cezası istendi

Ankara’da Gezi Direnişi sırasında polis Ahmet Şahbaz tarafından 1 Haziran 2013 tarihinde vurularak katledilen Ethem Sarısülük davası bugün görüldü. Polis Ahmet Şahbaz hakkında “meşru müdafaa sınırını aşmak suretiyle taksirle ölüme neden olmak” suçundan ceza istedi. Güvenlik bahanesiyle Ankara’dan Aksaray’a taşınan davada, savcı mütalaasını sundu. Aksaray Adliyesi’nde saat 11.00’da görülmeye başlayan davada savcı meşru müdafaa sınırını aşmak suretiyle taksirle ölüme neden olmak suçundan dolayı sanık polis Ahmet Şahbaz için 10 ay ceza istedi. Mahkeme heyeti ise karar duruşması için davayı 19 Aralık 2016’ya erteledi.

Daha önce Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen yargılamada, önce “kasten öldürmek”ten müebbet hapis cezası verilmiş, daha sonra “haksız tahrik indirimi” ve “iyi hal” gibi çok sayıda gerekçe ile ceza “olası kastla insan öldürmek” suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına kadar düşürülmüştü. Yargıtay 1. Dairesi, kararı usulden bozmuş, dosyayı mahkemeye geri göndermişti. Dava Aksaray’a taşınırken, tutuklu polis Şahbaz’ın da tahliyesine karar verilmişti.

26 Haziran 2016’da Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlayan yargılamada da, son olarak 19 Eylül’de gerçekleştirilen duruşmada Şahbaz için yapılan tutuklama talebi, “olay anına ilişkin görüntülere dair TÜBİTAK raporunun henüz gelmediği” gerekçe gösterilerek kabul edilmemişti.

Aksaray