Bizi takip edin

Haber

28’i subay 62 asker hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

->

-> 14

15 Temmuz darbe askeri girişimine dair İstanbul’daki askerlere yönelik, 28’si subay olmak üzere 62 asker hakkında hazırlanan ilk iddianame kabul edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından askerlere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan ilk iddianame onaylandı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işgal etmeye kalkışan 28’si subay olmak üzere 62 asker hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame, Başsavcılığın onayının ardından İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede sanıklara “Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Hükümetin görevini yapmayı engellemeye teşebbüs”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak ya da üye olmaksızın yardım etme” suçlamaları yöneltildi. İddianame örgütün ‘vahim eylem’ iddiaları da yer aldı.

Dink cinayeti darbe iddianamesinde…

Bu iddialar arasında ilk sırada ise Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesi de yer aldı. Dink cinayeti yanında iddianamede, Tahşiye Soruşturması, MİT TIR’larının durdurulması ve 17-25 Aralık soruşturmaları da yer alıyor. Örgütün silahlı kuvvetler içindeki yapılanması ise şablonla anlatıldı.

3 gün darbe toplantısı!

2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda darbe toplantısı yapıldığı bilgisi de iddianamede yer aldı. Buna dair olarak ise, 12, 13 ve 14 Temmuz’da gerçekleştirilen toplantıya katılan İstanbul’daki birliklerin kamera görüntüleri iddianameye eklendi. Toplantıya katılanlar arasında, Tuğgeneral Osman Aydoğdu, Tümgeneral Eyüp Gürler, Kuleli Askeri Lisesi eski komutanı Mürsel Çıkrıkçı ve Kahramanmaraş Garnizon Komutanı Uzay Şahin’in de olduğu yine kamera görüntülerinden tespit edildi.

‘Hayatın olağan akışına aykırı’

Sorguları sırasında, “Darbe yapılacağını bilmiyorduk” şeklinde savunma yapan şüphelilere yönelik ise iddianamede, “Darbe yapılacağını bilmemeleri hayatın olağan akışına aykırı” ifadesi kullanıldı.

İSTANBUL