Bizi takip edin

Haber

Torbalı’da cenazeye tahammülsüzlük

->

-> 28

Dersim’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve İzmir Torbalı’da toprağa verilen HPG’li Recep Karakaş’ın bulunduğu mezarlığa ırkçı gruplar tarafından ‘Ölünüzü dirinizi istemiyoruz’ pankartı asıldı. Karakaş’ın cenazesi il dışına defnedilirken, mezarının yeri açıklanmadı

Dersim’de yaşanan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Recep Karakaş’ın cenazesi, ailesinin oturduğu İzmir’e getirildi. Ailesi Buca’da oturan Karakaş’ın cenazesi Buca’da mezar yeri olmadığı gerekçesiyle Torbalı ilçesine götürüldü. Karakaş’ın polis ve jandarma ablukasında Torbalı’nın Ayrancılar mahallesindeki mezarlıkta toprağa verilmesinin ardından, ırkçı gruplar mezarlığa “Ölünüzü dirinizi istemiyoruz” yazılı pankart astı. Pankartın yanı sıra ilçede ırkçı sloganlar eşliğinde yürüyüş de düzenlenirken, olayın ardından Torbalı Kaymakamlığı’nın talimatıyla Mezarlıklar Müdürlüğü’nün Karakaş’ın ailesini arayarak, mezarı nakletmelerini istediği ortaya çıktı.

Mezarının yeri açıklanmadı

Kaymakamlık ve AKP’li belediye, Karakaş’ın cenazesini Ayrancılar Mezarlığı’ndan alınarak, İzmir dışında bir yere defnetti. Cenazenin toprağa verildiği yer ise “güvenlik” gerekçesiyle açıklanmadı.

İnsani değil

Yaşanan duruma ilişkin konuşan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Mahfuz Güleryüz, “Cenazenin başka yere götürülmesi isteniyor. Gerekçe olarak orada çeşitli çevrelerin ‘Biz ne ölünüzü ne de dirinizi burada istemiyoruz’ şeklinde tepkileri olduğunu söylüyorlar. Birileri bu meseleyi kaşıyor. Ancak bu ne insanidir, ne vicdanidir, ne ahlaki ne de dinidir. Her şeyden önce Müslüman bir ülke olduğu iddia edilen Türkiye’nin bir cenazeye dinen de sahip çıkması gerekirdi” dedi.

İnsan haklarına aykırı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek ise evrensel hukuka ve insan haklarına göre ölen kişinin hangi siyasal düşünceden olduğu veya hangi dine mensup olduğunun önemli olmadığını söyledi. Gömülen bir cenazenin ne olursa olsun mezardan çıkarılarak başka bir yere nakledilmesinin insani ve vicdani olmadığını söyleyen Çiçek, “Gömülmüş bir ölüyü ‘Biz istemiyoruz, biz onun düşüncelerini ve ölüm nedenini beğenmiyoruz’ diyerek çıkartma gibi kimsenin bir hakkı yoktur. Bu insan haklarına ve ölünün kendi tercihleri doğrultusunda gömülme hakkını ihlal etmek olur” dedi.