Bizi takip edin

Politika

‘Rojava herkesin derneği’

->

-> 12

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan derneklerden biri olan Rojava Derneği’nin İstanbul Şubesi yöneticilerinden İzzet Adar, yardım çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Adar, derneğin ilk olarak Halkların Demokratik Kongresi’nin öncülüğünde kurulan “Şengal’den Gazze’ye Yardım Koordinasyonu” adıyla yola çıktığını ve son bir yıldır dernek statüsünde faaliyetlerini yürüttüklerini belirtti. Adar, kapatılan 375 kurum arasında bulunan Rojava Derneği’nin çalışmalarının sadece Kürtlere yönelik olmadığını vurguladı.

Tüm halklara yardım

Rojava Derneği’nin yardıma ihtiyacı olan tüm halklara yardım ettiğine işaret eden Adar, “Arap, Türkmen ve Êzidî halklara da yardım ediyoruz. Şırnak, Silopi ve Cizre’de evleri yakılıp yıkılan insanlara da yardım ediyoruz” dedi. Derneklerinin kapatılmasının devletin izlediği genel politikanın bir parçası olduğunu kaydeden Adar, söz konusu politikaların Ortadoğu’daki gelişmelerden de etkilendiğini söyledi. “Devlet Kürt halkıyla dostluk politikası izleseydi demokratik bir gelecek inşa edilebilirdi” ifadelerine yer veren Adar, “Bugün bu kadar sıkıntı yaşamazdık, darbe sürecini, şu an iktidarın fiili darbesini de yaşamazdık” dedi.

Yardımlar sürecek

Devletin muhalif ve demokratik tüm kesimleri sindirmeye çalıştığına dikkat çeken Adar, şunları söyledi: “Derneğimizin kapatılması çalışmalarımızı engelleyemeyecek. 3 yıldır bu çalışmaları yapıyoruz. İnsanların yardıma ihtiyacı var, bizim yardım etmememiz gayri-insani bir yaklaşım olur. Bu yüzden elimizden ne gelirse, gücümüz nereye kadar yeterse halklarla yardımlaşmayı sürdüreceğiz.”

Havva Cuştan /İstanbul-Etha