Bizi takip edin

Rojava

‘KALKAN’A PEŞ PEŞE DARBE

->

-> 12

Türkiye Bab’ta peş peşe darbeler almaya devam ediyor. Suriye rejiminin hava saldırısının ardından Bab’ın kuzeyinde DAİŞ ile Türk askeri arasında yaşanan çatışmalarda 1 asker yaşamını yitirdi, 3 asker yaralandı

Bab’a ilerlemek isteyen Türkiye ve ona bağlı gruplar, peş peşe darbeler alıyor. Türkiye’nin özel birliklerine 24 Kasım günü yapılan hava saldırısının ardından dün de DAİŞ çeteleri ile yaşanan çatışmalarda bir asker öldü, 3 asker ise yaralandı. DAİŞ’in saldırısında Türkiye’nin desteklediği gruplardan da çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bir asker yaşamını yitirdi

“Fırat Kalkanı” isimli harekat kapsamında Suriye topraklarında bulunan Türk askerine Bab’ın kuzeyinde yapılan saldırıda ölen askerin uzman çavuş Kader Acar olduğu belirtildi. Saldırıda 3 asker de yaralandı. Acar’ın cenazesi ve yaralılar, Kilis’in Elbeyli ilçesine taşındıktan sonra helikopterle Dîlok’a (Antep) götürüldü. Konuya ilişkin TSK tarafından yapılan açıklamada, DAİŞ’e ait 12 hedefe de hava saldırısı düzenlendiği aktarıldı. “Fırat Kalkanı” harekatı kapsamında yaşamını yitiren asker sayısının 18 olduğu belirtildi.

İktidarın suskunluğu sürüyor

Rus uçağının düşürülmesinin birinci yıldönümü olan 24 Kasım’da ise Türk birliklerine yapılan hava saldırısında 3 asker yaşamını yitirmiş, 10 asker de yaralanmıştı. TSK saldısının “Suriye rejimine ait savaş uçaklarınca yapıldığının değerlendirildiğini” söylemiş, ancak Ankara’da iktidar cephesinde herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Ankara’nın sessizliği dün de devam etti.

Putin’e Bab telefonu

Rusya uçağının düşürülmesinin yıldönümünde Bab’ta TSK’ye yönelik hava saldırısının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki gece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Kremlin Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, görüşmenin Türkiye’nin inisiyatifi üzerine gerçekleştiği vurgulandı. Yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Suriye krizinin çözüm sürecine ilişkin fikir alışverişi yapıldı. Rusya ve Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve özel servisleri aracılığıyla terörle mücadele konusunda diyaloga devam edilmesi için anlaşıldı.” HABER MERKEZİ