Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Hevsel’in Dicle’ye yansıması: Güz Sonatı

->

-> 36

Fotoğrafçı Tahir Bozkurt’un Amed Hevsel Bahçeleri’ni konu aldığı, ‘Güz Sonatı’ adlı fotoğraf sergisi sanatseverlerle buluştu. Herkesin Hevsel Bahçeleri’ni görmesi gerektiğini belirten Bozkurt, ‘İnsanların gidip görmesi gerekiyor ki yarın yok edilmeye çalışıldığı zaman karşı durabilsinler’ dedi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Jiyan TV muhabiri, fotoğrafçı Tahir Bozkurt’un Amed Hevsel Bahçeleri’ni konu aldığı, “Güz Sonatı” adlı fotoğraf sergisi, İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki Divriği Kültür Derneği’nde sanatseverlerle buluştu. Amatör bir fotoğraf makinesi ile Hevsel Bahçeleri’nin sonbaharda suya yansımasını çekmeyi başaran Bozkurt, Hevsel Bahçeleri’nin özellikle güz mevsiminde sarımtırak renklere bürünmesinin yanı sıra Dicle Nehri’nde balık tutan gençleri ters ışık tekniği ile çekmeyi ihmal etmemiş. 10 Aralık tarihine kadar açık olacak sergide, gün batımına yakın saatlerde ve güneş ışığının daha yumuşak seyrettiği zaman diliminde kızıllığa ve sarımtırak renklerin olduğu anlarda ağaçların suya yansımasının yoğun olduğu fotoğraflar ön plana çıkıyor.

‘Kültürel mirasa dikkat çekmeyi amaçladım’

sergi-bozkurtJiyan TV’nin kapatılmasının ardından İstanbul’a gelmek zorunda kalınca çalışmasını yarım bırakan Bozkurt’un esas amacı ise, Hevsel Bahçeleri’nin 4 mevsimini sergilemek. Bozkurt, Hevsel Bahçeleri’nin “kültür mirası” olduğuna dikkat çekmek amacıyla sergiyi açtığını belirtiyor. Sonat’ın müzikte kullanılan bir terim olduğunu söyleyen Bozkurt, mevsimlerin de kendi aralarında bölüm bölüm ve renk cümbüşü içerisinde değiştiği fikri üzerinden yola çıkarak sergiye “Güz Sonatı” ismini verdiğini söylüyor.

‘Herkes görsün ki…’

Hevsel Bahçeleri’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) dünya tarih mirası içerisinde olduğunu hatırlatan Bozkurt, bahçelerin dünya tarihinde insanlığa büyük katkılarının olduğunu dile getirdi. Herkesin Hevsel Bahçeleri’ni görmesi gerektiğini belirten Bozkurt, “Hevsel’in Dicle’ye yansıması ve çevreci bir bakış açısı ile o bölgelerde Hidroelektrik Santralleri (HES) tehlikeleri de var. Bu yüzden insanların gidip görmesi gerekiyor ki yarın yok edilmeye çalışıldığı zaman karşı durabilsinler” dedi.

AMED