Bizi takip edin

Kadın

‘Güvenimiz kadınların direnişinden geliyor’

->

-> 25

25 Kasım dolayısıyla sokaklara çıkan kadınların eylemleri dün de bir çok merkezde devam etti. Riha’da bir araya gelen kadınlar, ‘Bizler Şengal’de DAİŞ’e karşı özgürlük mücadelesi veren kadınlarız, bizler, Ayşegül Terzi’yiz, Taybet İnan, Yasemin Çakal ve Öğretmen Ayşe’yiz. Bizler Gultan Kışanak, Ayla Akat, Figen Yüksekdağ, Sêvê, Pakize ve Eylem Aktaş ile Arîn Mîrkan’ız. Bizim güvenimiz kadınların direnişinden geliyor’ dedi

Ankaralı kadınların yürüyüşüne polis OHAL bahanesiyle saldırarak, gözaltı yaptı. Ancak kadınlar, ‘Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’ pankartı açarak, Sakarya Meydanı’nda yeniden buluştu

Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde dün ve önceki gün birçok merkezde kadınlar sokaktaydı. Türkiye’den Kürdistan’a Avrupa’dan Latin Amerika’ya kadar her yerde kadınlar, erkek ve devlet şiddetinin son bulması için çağrı yaptı.

6ek

Şam’da 25 Kasım toplantısı

Kongreya Star Meclisi, 25 Kasım dolayısıyla Suriye’nin başkenti Şam’daki Zorava Mahallesi’nde bir kadın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Şilan Efrin, Rojava’daki kadın mücadelesine dikkat çekerek, Kürt kadınlarının büyük kazanımlar elde ettiğini vurguladı. Şilan Efrin, Ortadoğu’da yaşanan savaşın erkek egemen zihniyet ve iktidarın ürünü olduğunu, özgürlüğü gören bir kadının köle olarak yaşamayı asla kabul edemeyeceğini ve bunun en büyük örneğinin ise Bakurê Kürdistan kadını olduğunu söyledi.

Efrîn’de meşaleli yürüyüş

Efrîn Rojava Genç Kadın Birliği, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yüzlerce genç kadının katıldığı yürüyüşün ardından Rojava Genç Kadın Birliği Koordinasyonu üyesi Roşîn Qasim bir açıklama yaptı. Açıklamada, iktidarların sömürü planlarının asla başarıya ulaşamayacağı belirtildi ve özgürlük mücadelesi veren kadın savaşçılar selamlandı.

6mesale

‘Bizler Arin’iz, Kışanak’ız, Yasemin Çakal’ız’

Riha (Urfa) İl Kadın Platformu, HDP Riha Milletvekili Dilek Öcalan’ın da katılımı ile basın açıklması düzenledi. Eylemde ilk olarak konuşan Dilek Öcalan, “Bundan yıllar önce yine kilometrelerce ötede kadına karşı taciz ve tecavüz kendini dayatıyordu. O zamanda diktatörler karşısında kadın direnişi vardı. Baktığımızda tarih bugün de bize aynı örnekleri gösteriyor. Kadınlar bugün de Paris’te, Cizre’de, Silopi’de diktatör rejimler tarafından katledildi. Bizler her günümüzü kadına karşı gerçekleşen şiddete karşı mücadele vererek geçiriyoruz” diye ifade etti. Ardından basın açıklamasını okuyan HDP Riha İl Eşbaşkanı Ayşe Sürücü de, “Bizler Şengal’de DAİŞ’e karşı özgürlük mücadelesi veren kadınlarız, bizler, Ayşegül Terzi’yiz, Taybet İnan, Yasemin Çakal ve Öğretmen Ayşe’yiz. Bizler Gultan Kışanak, Ayla Akat, Figen Yüksekdağ, Sêvê, Pakize ve Eylem Aktaş ile Arîn Mîrkan’ız. Bizim güvenimiz kadınların direnişinden geliyor” dedi.

6riha

Halepçe’de kampanya

Halepçe İnsan Hakları Bürosu’na bağlı Yeni Ses adlı sivil toplum örgütü, 25 Kasım’nda bir eylem düzenledi. Şehrin en işlek sokaklarından birinde yapılan eyleme çok sayıda kadın katıldı.

Eylem, Halepçe Kaymakamı Nuxşe Nasih’in konuşmasıyla başladı. Nuxşe Nasih konuşmasında, “Maalesef her gün kadınların katledildiği haberlerini alıyoruz. Bu durum kadınlar için ciddi tehdit anlamına geliyor. Bizden buna karşı mücadele etmemiz, haklarımızı savunmamız ve köleliği kabul etmememiz bekleniyor. Kadınların gücü ve kudreti erkeklerden daha az değildir” dedi. Ardından söz alan Yeni Ses Örgütü Sözcüsü Hero Wekil ise 16 gün sürecek olan eylem hamlesine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Biz Yeni Ses Örgütü olarak kadınların hakları ve yaşam alanlarını savunmak için Halepçe İnsan Hakları Bürosu’nun desteğiyle bir eylem süreci başlattık. Bugün de eylemliliğin ilk günü ve hamlemize Halepçe kentinin en işlek caddesinden başladık. Gerçekleştireceğimiz 16 panelden 3’ünü Halepçe’de, 3’ünü Aşti mülteci kampında ve diğer 10 tanesini de Halepçe’nin civar köylerinde yapacağız.”

6halepce

Maxmûr’da 25 Kasım yürüyüşü

25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla dün Maxmûr Mülteci Kampı’nda binlerce kadının katılımıyla yürüyüş düzenlendi.

İştar Kadın Merkezi’nin organize ettiği yürüyüşte, yüzlerce kadın, kadına yönelik şiddeti kınayan ve kadın özgürlük mücadelesini selamlayan pankart ve dövizler taşıdı. Maxmûr Belediyesi önünde başlayan yürüyüşe Koma Şehit Berçem sanat topluluğu da defleriyle (erbane) eşlik etti. Yürüyüşün ardından Maxmûr’daki futbol sahasının önünde İştar Kadın Meclisi yönetiminden Hatun Babat bir konuşma yaptı. Hatun Babat, Mirabel Kardeşler’in mücadelesini selamlayarak, şöyle devam etti: “Diktatör Rafael Trujillo, Saddam Hüseyin ve Tayyip Erdoğan arasında hiçbir fark yoktur. Erdoğan da iyi bilmelidir ki, ortakları nasıl ki tarihin kara sayfalarına girmişse, o da kendisinden öncekilerden daha da utanç verici biçimde tarihin kara sayfalarındaki yerini alacaktır.”

6maxmur2

Avrupa’da birçok merkezde eylem

Avrupa’nın birçok kentinde sokağa çıkan kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü etkinlikleri düzenledi.

İsveç’in başkenti Stockholm ile Lund, Helsingborg ve Sundvall kentlerinde etkinlik düzenleyen kadınlar, kadınlara yönelik baskı, şiddet ve cinsel tacizin son bulmasını istedi. Danimarka’nın başkenti Kopenhag, Almanya’nın Köln, Stuttgart, Münih, Mannheim, Hollanda’nın Rotterdam, Belçika’nın Brüksel, Vervies ve Fransa’nın Paris kentlerinde de kadınlar eylemler düzenledi. Kürt kadınları, Avrupalı feminist, sosyalist kadınların katıldığı eylemlerde erkek ve devlet şidetine karşı mücadele çağrıları yapıldı.

6paris

Latin Amerika’da on binlerce kadın yürüdü

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle Arjantin başta olmak üzere birçok Latin Amerika ülkesinde de on binlerce kadın sokağa indi.

‘Ni Una Menos (Bir Kadın Daha Eksilmesin)’ adlı kadın kolektifinin çağrısıyla Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te on binlerce kadın gösteri düzenledi. Kadına yönelik şiddet, cinayet, taciz ve tecavüzlerin protesto edildiği gösteri kapsamında Parlamento ile Plaza de Mayo arasında yürüyüş düzenlendi. 25 Kasım vesilesiyle Uruguay’da da binlerce kadın başkent Montevideo’da gösteri düzenledi. Eylem, Mujeres de Negro (Siyahlı kadınlar) adlı kollektifin çağrısıyla yapıldı.

6latinamerika

‘Erkek ve devlet şiddeti aynı şiddet’

Adana Kadın Platformu, 25 Kasım etkinlikleri çerçevesinde Atatürk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Ortak metinde “Erkek ve devletin gösterdiği şiddet aynı şiddettir” denildi. Dîok’ta ise TJA üyeleri, Şahinbey ilçesi Vatan Mahallesi’nde yürüyüş düzenledi.

6adana

‘Kadınları susturamayacaklar’

HDP Dîlok (Antep) İl Örgütü, 25 Kasım nedeniyle panel düzenledi. Panele HDP Êlih (Batman) Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP MYK üyesi Perihan Ağaoğlu konuşmacı olarak katıldı. Panelde HDP MYK üyesi Perihan Ağaoğlu’nun ardından sözü alan Ayşe Acar Başaran, kapatılan kadın derneklerine değinerek, “Eşbaşkanlık sistemini yok saydılar. Yetmedi kadın derneklerini kapattılar, kadın dernekleri kapandıktan sonra tecavüz yasasını meclis gündemine getirdiler. Kadınların sesi susturulmak isteniyor ve iktidar kendi sistemini kurmaya çalışıyor, bunu başaramayacaklar” dedi.