Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Evler de cezaevine dönüştürüldü

->

-> 9

Neredeyse hergün tutuklama kararlarının verildiği Adana’da cezaevleri kapasitelerini aşarken, son dönemlerde tutuklanan kişiler ev hapsine mahkum ediliyor. Ev hapsi alan HDP İl Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz, bu durumun demokrasi güçlerine gözdağı olduğunu belirtirken, HDP İl yöneticisi İbrahim Yakut, tüm evlerin cezaevine dönüştürüldüğünü söyledi

Adana’da tutuklama kararı veren mahkemeler, onlarca kişiyi de ev hapsine mahkum ediyor. birçokevin cezaevine çevrildiği kentte, 5 Kasım’da gözaltına alınan 14 kişiden aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz’ın bulunduğu 8 kişiye ev hapsi verildi. Daha önce de cezaevinde kalan Beyaz, 150 metrekarelik alanın dışına çıkamadığının altını çizerek, “Yani diyor ki sana sınır koydum bir yere ayrılamazsın. Ona karşı çıkmamı engelliyor. İstediğim gibi yaşayacaksın diyor. Hastaneye gittiğimiz de bile raporları saatleri ve saniyeleri göstermek zorundayız” dedi.

‘Demokrasi güçlerine gözdağı’

Bunun gözdağı olduğunu ifade eden Beyaz, “Devlet diyor ki siz nerede olursanız olun, nerede yaşarsanız yaşayın bizim kılıcımız sizin ensenizde duracak. Olası bir yaklaşımda kellenizi uçuracağız mesaj budur yani cezalandırma taktiği budur” diye konuştu. Demokratik toplumlarda bu tip uygulamaların yeri olmadığını dile getiren Beyaz, şöyle devam etti: “Bizi eve hapsetmelerinin tek nedeni HDP’nin fikirlerinin topluma ulaşmasını engellemektir. Demokrasi güçlerine bir gözdağı vermektir. Ama ben şuna inanıyorum ki bu tür uygulamalar nasıl ki geçmişte boşa çıkartılmışsa bugün de yine aynı şekilde boşa çıkarılacaktır. Ancak şu unutulmamalılar ki bizim için bir şey fark etmez. Her yerde fikirlerimizi yaşatmaya devam edeceğiz. Ne ev hapsi ne de cezaevi mücadelemize ve fikirlerimize ket vuramaz.”

Tüm aile cezalandırılıyor

Ev hapsi ile tüm ailenin cezalandırıldığını dile getiren HDP İl yöneticisi İbrahim Yakut da, uygulamanın bütün ailenin psikolojisini etkilediğini vurguladı. Cezaevlerinde yer kalmadığı için bu yöntemin uygulandığını ifade eden Yakut, şunları söyledi: “Ailenin bütün bireyleri ile her gün cezaevi koşullarını yaşamış gibi bir pratik içindesiniz. Yine cezaevlerindeki koşulları evimizde de yaşamaktayız. Sabah erken kalkıp sporumuzu yapıyoruz. Belli saatlerde kitap okuyoruz. Televizyon izliyoruz hastaneye giderken izin istiyoruz, canları nasıl isterse öyle yönlendiriyorlar. Cezaevinden daha ağır bir durum.” Yakut, bu yöntem ile bütün evlerin cezaevlerine dönüştürülmeye çalışıldığını söyledi.

ADANA