Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Amed’de çocuk kitabevi açıldı

->

-> 28

Amed’de çocukları için kitap bulmakta zorlanan bir çift, kentin ilk ve tek çocuk kitapevi Monakids’i açtı. Öğretmen çiftin amacı, çocuklara küçük yaşlardan itibaren okuma alışkanlığı kazandırmak. İngilizce öğretmeni Duygu Şengül, Amed’de açığa alınan binlerce kişiden biri. Mona’nın okulundan arta kalan saatlerde, kızıyla birlikte kitabevinde zaman geçiriyor. Bu kitabevini açmalarında Amed’de çocuk kitabı bulma konusunda yaşadıkları sıkıntının çok etkili olduğunu söylüyor. Şengül, “İnternetten temin edebiliyorduk, onlar da beklediğimiz gibi olmuyordu. Biz de kâr hesabı gütmeden, büyük oranda kızımızın kitap sevgisini sürekli kılmak için bu burayı açtık” diyor.
Duygu Şengül, çocuk sahibi anne ve babaların Monakids’i çok sevdiğini, bazı çocukların harçlıklarını biriktirerek kitap almaya geldiklerini, bazılarının da okudukları kitapları başka çocuklar da okusun diye bağışladıklarını belirtiyor.

Pahalı oyuncaklar yerine kitap

Amed’de Monakids’i keşfeden birçok anne ve babanın “Lütfen burayı kapatmayın, bizim için çok önemli” diyerek destek verdiklerini aktaran Şengül, ailelere de “Her hafta çocuklarınıza pahalı oyuncaklar alacağınıza haftada bir kitap alarak, ya da çocuğunuzu kitap almaya teşvik ederek çocuklarınızın hayatına çok şey katabilirsiniz” tavsiyesinde bulunuyor. Monakids’in sahiplerinden Şengül, “Kitabevinden herhangi bir kârımız olmuyor, aksine cepten gidiyoruz ama kapatmamak için direniyoruz. Çocuğumdan akademik başarılar beklemiyorum, amacım onun okuma alışkanlığı kazanması, hayattan tat alabilmesi” dedi. AMED