Bizi takip edin

Politika

1930’ların Almanyası olmasın

->

-> 11

HDP’li vekiller ve yöneticiler, eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutuklanması sonrası “halk buluşmalarını” sürdürüyor. HDP’li vekil Mahmut Toğrul, hükümetin baskılarını, “1930’lu yılların Almanyası”na benzetti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana, Mersin ve İzmir başta olmak üzere birçok kentte “halkla buluşma” toplantıları organize ediyor. Adana’daki buluşmada konuşan Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Türkiye dış ve iç politikada çöküşü yaşıyor. İçeride söyledikleri dış dünyada tepkiyle karşılanıyor” dedi. Mersin’de yapılan toplantıda konuşan Dîlok (Antep) Milletvekili Mahmut Tuğrul ise “Yüzyıllık tekçi, egemenci, asimilasyoncu zihniyetin yok olmayla karşı karşıya olması diğer sebebinin ise Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi” olarak yorumladı. Türkiye egemenlerinin bu gidişattan korktuğu için 30 Ekim 2014’te yapılan MGK ile önüne geçmeyi hedeflediğini ve bir “Çöktürme Planı” oluşturduğunu kaydeden Toğrul, “Bu savaş sürecinde uygulanan model aslında 1930’ların Almanyası’nda Hitlerin uyguladığı uygulamalardır” dedi.

‘Kürt statüsü istemiyorlar’

İzmir’de düzenlen bir panele katılan Riha (Urfa) Milletvekili Osman Baydemir de, “HDP bütün dünyada ilgi odağı haline dönüştü. HDP barajı fazlasıyla aştı ve Türkiye’de bir kırılma noktası oldu. 8 Haziran sabahı halkların iradesi tanınmaması nedeniyle 2 yıldır bu zulmü yaşıyoruz. Diğer bir neden başta Rojava olmak üzere Ortadoğu’da Kürt halkı statüsüne adım adım yürüdü. AKP Kürtler statü sahibi olmasın diye 2 yıldır bu acıyı yaşatıyorlar” diye konuştu. Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürdistan’da tek bir belediye başkanını bırakmadılar. 74 yaşında Ahmet Türk’ü cezaevine koymak barış talebine özgürlük talebine kibrit suyu dökmek gibi bir şeydir.” MERSİN