Bizi takip edin

Dünya

‘Türkiye kalsın PKK çıksın’ siyaseti

->

-> 3

KDP Genel Başkanı Mesûd Barzanî, Türkiye’nin Güney Kürdistan ve Irak topraklarındaki varlığına söz söylemezken; PKK’nin Şengal’den çıkmasını istedi.

KDP Genel Başkanı Mesûd Barzanî, BBC Farsça servisine gündemdeki konuları değerlendirdi. Türkiye ile Irak merkezi hükümeti arasında yaşanan gerilime değinen Barzanî, Türk askerinin Irak hükümetinin bilgisi dahilinde Başika’da bulunduğunu yineledi.

Türkiye’nin Irak ve Güney Kürdistan topraklarında olmasını normal karşılayan Barzanî, HPG ve YJA-Star savaşçılarının Şengal’de yüzbinlerce Êzidî’yi soykırımdan kurtarmasına ilişkin ise “PKK’nın Sincar’la işi yoktur ve burayı kendisinin fırlatma rampası olarak kullanmamalıdır” ifadelerinde bulundu.

Barzanî, partisinin her siyasi sıkışmışlıkta gündeme getirdiği “bağımsızlık” konusunu da yineleyerek, “Kürdistan’ın bağımsızlık sürecini hiçbir güç durduramaz” diye konuştu. Diğer parçalara da “merkezi hükümetlerle diyalog ve müzakereyi” öneren Barzanî, “Türkiye’de barış sürecini destekliyoruz ve müzakerelerin yeniden başlaması için iki tarafa da yardım etmek için ne yapabiliyorsak yapmaya hazırız. İran’da da karşılıklı ve barışçıl bir anlaşmaya varmalarını umuyoruz” dedi. HABER MERKEZİ