Bizi takip edin

Haber

Savaşın izlerini sıva ile kapattı!

->

-> 15

Şirnex’in (Şırnak) Silopiya (Silopi) ilçesinde 5 Ocak 2016’da Sêvê Demir ve Pakize Nayır’la birlikte katledilen 3 kadın siyasetçiden biri olan Fatma Uyar’ın ailesi, 8 aydan sonra hem kızlarının mezarına hem de evlerine kavuşabildi. Kızı Fatma’nın katledilmesinin 1’inci yılına girildiğini söylüyen anne Hatice Uyar, aradan geçen zamana rağmen yaşananların ayrıntılarının bile araştırılmadığını söyledi. Bu zamana kadar olaya ilişkin bir soruşturma başlatılmadığını hatırlatan anne Uyar, kızı katledildiğinde yanında olduğu tahmin edilen çanta, telefon gibi kişisel eşyalarının dahi kendilerine verilmediğini belirtti.

Kızına hasret kaldı

8-sirnak-fatma-uyar-anne-hatice5Şirnex’teki kızının mezarını ancak yasak bitince ziyaret ederek hasretini giderebildiğini söyleyen anne Uyar, yasak kalkmadan 1 ay önce evlerinin yıkılmasının önüne geçmek için Bahçelievler Mahallesi’ne yerleştiklerini söyledi. Yasağın ardından geri geldiğinde evleriyle birlikte 7 ev ciddi bir hasar görmemesine rağmen hakkında yıkım kararı çıkartıldığını ifade eden anne Uyar, evlerinde oluşan mermi izlerini sıva ve boyalarla kapatmış. Ayrılırken evlerinden tek bir eşya dahi almadıklarını dile getiren anne Uyar, evlerinin yıkılmaması için başvuru yapacaklarını belirtti.

Eşi Reşit Uyar’ın dört yıl önce AKP üyesi birinin ölümüyle ilgili tutuklandığını söyleyen Uyar, eşinin hem davada olmayan delillerden dolayı tutuklu bulunması hem de son dönemde Giresun Cezaevi’ne sürgün edilerek kendilerinin cezalandırıldığına dikkat çekti. ŞIRNEX