Bizi takip edin

Politika

Putin’e bugün de Bab telefonu

->

-> 108

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptıkları telefon görüşmesinin ardından bugün de görüştü. Görüşmede, Bab’taki gelişmelerin gündeme geldiği belirtildi

Rusya uçağının düşürülmesinin yıldönümünde Bab’tarejim askerlerinin TSK’ye yönelik yaptığı hava saldırılarından sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 26 saatte ikinci kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı. İlk görüşmede olduğu gibi ikinci görüşmede de masadaki konunun Bab’taki gelişmeler olduğu kaydedildi. Yine görüşmede, Suriye rejimi askerleri tarafından TSK ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu (OSÖ) gruplarına yönelik gerçekleştiren hava saldırılarının ele alındığı belirtildi.

Kremlin Basın Servisi’nden dünkü görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, görüşmenin Türkiye’nin inisiyatifi üzerine gerçekleştiği vurgulanmıştı. Açıklamada, şöyle denilmişti: “Görüşme sırasında Rusya ve Türkiye’nin siyasi, ticari ve ekonomik işbirliğinin aktüel konularına ve ileride çeşitli düzeylerde gerçekleşecek temaslara değinildi. Suriye krizinin çözüm sürecine ilişkin fikir alışverişi yapıldı. Rusya ve Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve özel servisleri aracılığıyla terörle mücadele konusunda diyaloğa devam edilmesi için anlaşıldı.”