Bizi takip edin

Rojava

‘Misliyle karşılık’ yok suskunluk var

->

-> 22

Rus uçağının düşürülüşünün birinci yıldönümünde Bab’ta Türk askerine düzenlenen hava saldırısı sonrası Ankara’da ‘Misliyle karşılık vereceğiz’ sözlerinin yerini suskunluk aldı

Bab’ın kuzeyinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) Rus açağının düşürülmesinin birinci yıldönümünde yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren asker sayısı 4’e çıktı. Ayrıca TSK’den yapılan açıklamada Bab’ın kuzeyinde DAİŞ ile yaşandığı iddia edilen çatışmalarda da bir askerin yaşamını yitirdiği açıklandı. Bu arada Türk askerine yapılan hava saldırısıyla ilgili Türk yetkililer sessizliğini koruyor.

DAİŞ’ten saldırı

TSK tarafından “Fırat Kalkanı” isimli harekata ilişkin yapılan açıklamda DAİŞ çeteleriyle yaşanan çatışmada bir askerin yaşamını yitirdiği, 5 askerin de yaralandığı aktarıldı. Türkiye’nin destek verdiği gruplardan da 4 çetecinin öldüğü 25’inin yaralandığı açıklandı. TSK’nin açıklamasında DAİŞ’in saldırılarında 3 zırhlı aracın hasar gördüğü iddia edilirken; DAİŞ’e yakın siteler ise Türkiye’ye ait tankların ısı güdümlü füzelerle imha edilmesinin görüntülerini yayımladı. Açıklamanın devamında ise DAİŞ mevzilerine 7 hava saldırısı düzenlendiği belirtilerek, “Koalisyon güçleri tarafından hava harekatı icra edilmemiştir” denildi.

Oklar Rusya’yı gösteriyor

Rus uçağının 24 Kasım 2015 tarihinde Lazkiye-Hatay sınırında Türk jetleri tarfından düşürülmesinin birinci yıldönümünde Bab’ın kuzeyinde Türk askerine hava saldırısı düzenlenmişti. Saldırıya ilişkin TSK tarafından yapılan açıklamada “Saldırının rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor” denildi. Ancak bölgedeki askeri ve siyasi gözlemciler, Rusya’nın onayı olmadan Suriye tarafından böyle bir saldırının yapılmayacağını belirtiyor.

Türk yetkililer suskun

Saldırı sonrası Türk yetkililer sessizliğe gömüldü. Daha önce yapılan en ufak bir ihlale “Misliyle karşılık verdik” açıklamalarının yerini sessizliğin almasında Rusya çekincesi olduğu belirtiliyor. Saldırının üzerinden 48 saat geçmesine rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın farklı yerlerde 3 kez konuşmasına rağmen, saldırıya hiç değinmemesi dikkat çekti. Ancak söz konusu Kürtler olunca en yüksek perde söylemler sergileniyor.

HABER MERKEZİ