Bizi takip edin

Dünya

İsrail’de 80 bin tahliye

->

-> 11

İsrail’de dört gündür birçok farklı bölgede devam eden yangınlar nedeniyle on binlerce kişi, evini terketmek zorunda kaldı. İsrail’in 270 bin nüfuslu sahil kenti Hayfa’da yangın nedeniyle 80 bin kişinin tahliye edildiği bildirildi. Kentte konutların yanı sıra okul, üniversite gibi kurumların da boşaltıldığı belirtildi. Kudüs’ün eteklerindeki evlerin de tehdit altında olduğu aktarıldı. Yangın söndürme çalışmaları devam ederken, yetkililer yangınla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattı. Yangının kasıtlı olarak kentin çeşitli noktalarında çıkarıldığı tahmin ediliyor.

Kundaklama mı?

Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, yangına siyasi amaçlı bir kundaklamanın neden olduğunu söyledi. Başbakan Benyamin Netanyahu, “Kundaklama nedeniyle çıkan her bir yangın her halükarda terör eylemidir. Biz de buna öyle yaklaşımda bulunacağız” dedi.

Sağcı Şas Partisi’nden Eğitim Bakanı Naftali Bennett de, çıkan yangınlardan Filistinli Arapları sorumlu tutarken, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Sadece bu ülkeye ait olmayanlar ülkeyi yakma kapasitesine sahiptir” iddiasını dile getirdi.

İsrail güvenlik güçleri, iki aydır süren kuraklığın ardından gelen yangınlar ile ilgili olarak kundaklama şüphesiyle 12 kişiyi gözaltına aldı. TEL AVİV