Bizi takip edin

Hak İhlalleri

İşkence gören 15 tutsaktan haber alınamıyor

->

-> 20

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nden Balıkesir Burhaniye Cezaevi’ne sürgün edilen 15 tutuklunun çıplak aramaya karşı çıktıkları için işkenceye maruz kaldığı ve o günden bu yana kendilerinden bir daha haber alınamadığı iddia edildi

Cezaevlerinden her gün gelen işkence haberlerine bir yenisi daha eklendi. Balıkesir Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluların, gardiyanlar tarafından çıplak arama ve fiziki işkenceye maruz kaldığı iddia edildi. Ailesine, cezaevinde olan bitenleri haftalık telefon görüşmesinde anlatan tutsak Xemgin Durak (36) Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nden 14 arkadaşıyla birlikte gönderildiği Burhaniye’de gardiyanların çıplak arama dayatmasını kabul etmedikleri için işkence gördüklerini söyledi.

‘Sorumlu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dır’

Tutsak Xemgin Durak’ın ailesi gülerdir Durak’tan haber alamadıkları için İnsan Hakları Derneği (İHD) Êlih (Batman) Şubesi’ne hukuki destek talebiyle başvuruda bulundu. Yaşananlardan dolayı çok kaygılı olduklarını söyleyen ağabey Abdulsamet Durak, “Kardeşim 10 yıldır çeşitli hapishanelere sürgün edilerek sağlıksız koşullarda cezaevinde kalıyor. Şu an maruz kalmış olduğu şiddet sonrası ne durumda olduğunu bilmiyoruz. İşkence edildiğini duyduğumuz 15 tutsağa bir şey olursa sorumlusu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dır” dedi. Durak, “Eğer bir hükümet adaletli bir sisteme sahip olduğunu söylediği halde, bir değil 15 mahkumun ailesine haber vermeden sürgün ediyorsa ve mahkumlar işkenceye maruz kalıyorsa, o sistemde barbarlık had safhaya gelmiştir” dedi.

ÊLİH