Bizi takip edin

Hak İhlalleri

‘Hiçbir çocuk anne ve babasız bırakılmasın’

->

-> 78

Cumartesi Anneleri ve Cumartesi İnsanları, kayıplarının akıbetini sormak için İstanbul ve Amed’te bir araya geldi. İstanbul’da eylemin 609’uncu haftasında Nihat Aydoğan’ın akıbeti soruldu. Aydoğan’ın kızı Necmiye Aydoğan, ‘Hiçbir çocuk anasız babasız bırakılmasın’ dedi. Amed’te ise, katledilen Amed Baro Başkanı Tahir Elçi’nin fail ya da faillerinin bir yıldır ortaya çıkarılmadığı hatırlatıldı

Cumartesi Anneleri ve Cumartesi İnsanları, kayıp yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için İstanbul ve Amed’te bir araya geldi. İstanbul’da 609’uncu kez Galatasaray Lisesi önünde toplanan kayıp yakınları, “Failler belli kayıplar nerede” pankartı açtı. Bu haftaki eylemde 30 Kasım 1994 yılında özel tim, asker ve korcuların gözaltında kaybettiği Nihat Doğan’ın akıbeti soruldu. Eylemde konuşan 1993 yılında faili meçhul bir şekilde kaybedilen Avukat Şevket Özdemir’in yeğeni Behçet Özdemir, “Her yönüyle ilkeli ve düzeyli bir tavır izleyerek insan haklarına ve demokrasiye olan bağlılığıyla mesleğini uygulamıştır. O, son nefesine gülümseyerek gözlerini kapatırken bile haklı davasına ve şaşmaz inancına ne kadar bağlı olduğunu göstermiştir” diye konuştu.

cumartesi

‘Ellerim katillerin yakasında olacak’

Bu hafta akıbeti sorulan Nihat Aydoğan’ın kızı Necmiye Aydoğan ise, yaptığı konuşmasında, “Ben babamı hiç görmedim. O, nasıl bakardı hiç bilmiyorum. Elimi nasıl tutardı. Bize bu acıyı çektirenler, bu vicdan azabıyla ömürlerinin sonuna kadar yaşayacaklar. Hiçbir çocuk anasız babasız bırakılmamalı. Benim gibi binlerce çocuk var. Babamın bir mezarı olana dek, ellerim katillerin yakasında olacak” dedi.

Haftanın basın açıklamasını okuyan Av. Gülseren Yoleli, “Yıllardır bu meydan da açıklıyoruz. Yetkili kurumlara defalarca ‘Nihat Aydoğan’ın akıbeti açıklansın failleri tespit edilsin ve yerelden ulusala bu suçta sorumluluğa bulunan herkes yargılansın” dedi.

Hasan Ocak’ın akıbeti soruldu

Amed’te ise, Olağanüstü Hal (OHAL) nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi’nde 407’nci kez bir araya gelen kayıp yakınları bu hafta, dosyası zaman aşımına uğrayan 21 Mart 1995’te İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra kaybedilen cenazesi kimsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ocak’ın akıbetini sordu. Kayıp yakınları ve İHD şube üyeleri katıldığı eylemde konuşan İHD Gözaltında Kayıplar Komisyon üyesi Av. Abdullah Zeytun, geçtiğimiz yıl 28 Kasım’da Sûr’da Dört Ayaklı Minare önünde katledilen eski Amed Baro Başkanı Tahir Elçi’nin dosyası üzerinden bir yıldır geçmesine rağmen tek bir ilerleme kaydedilmediğini belirterek, soruşturmayı yürüten komisyon avukatlarından edinilen bilgileri aktardı.

cumartesi-amed

6 aydır bilgilendirme dahi yok

Elçi dosyasıyla ilgilenen 3 savcının değiştiğini hatırlatan Zeytun, son 6 ayda da kendilerine yönelik herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını söyledi. Gizlilik kararı olmamasına rağmen, dosyaya ulaşmalarının engellendiğini belirten Zeytun, savcılığın bir şüpheliyi dahi dinlemediği söyledi. Zeytun, “Değerli kayıp yakınları biz Tahir Elçi’nin soruşturma dosyasında aslında Kürdistan’da yürütülen diğer soruşturma dosyalarının da bir benzerini yaşamaktayız. Tahir Elçi’nin kendisinin takip ettiği bir insan hakları savunucu avukatı olarak takip ettiği diğer dosyalarda da aynı benzer durum yaşandı. Kuşkonan, Roboskî, Lice davası, Medeni Yıldırım davasında da aynı durum vardı” şeklinde konuştu.

‘Hesap sormaya devam edeceğiz’

İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın da, geçtiğimiz günlerde dosyayı zaman aşımına uğrayan 21 Mart 1995’te İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra kaybedilen cenazesi kimsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ocak’ın akıbetini sordu. Daha sonra Ocak’ın kardeşi Maside Ocak’ın gönderdiği mektup okundu. Adalet talebinde bulunulan mektupta, Hasan Ocak ve tüm kayıpların hesabını sormaya devam edecekleri belirtildi.

HABER MERKEZİ