Bizi takip edin

Dünya

FARC İLE YENİ ANLAŞMA

->

-> 15

Kolombiya yönetimi ile FARC-EP arasında yeni bir anlaşma imzalandı. İçişleri Bakanı Juan Fernando Cristo, imza töreninin hemen ardından yeni anlaşmayı oylanmak üzere kongreye sunduklarını açıkladı

Bir önceki barış anlaşmasının referandumda az farkla reddedilmesinin ardından Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC Lideri Timoleon Jimenes Timonchenko (Rodrigo Londono) yeni bir anlaşma imzaladı.

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu (FARC-EP) arasındaki anlaşma, 24 Kasım’da imzalandı. Tarafların, Küba’nın başkenti Havana’da yaptıkları uzun görüşmelerden sonra 12 Kasım’da üzerinde uzlaştıkları yeni barış anlaşmasını, Bogota’da La Candelaria semtindeki Colon Tiyatrosu’nda Kolombiya Devlet Başkanı Santos ve FARC Lideri Timonchenko imzaladı.

Timonchenko bir önceki anlaşmanın düzeltilip zenginleştirildiğini dile getirip, “Bundan böyle Kolombiyalıların tek silahı kelimeler olsun” dedi. Timonchenko, ABD yeni başkanı Donald Trump’ın da kıtada ve dünyada barışa katkı sağlaması temennisinde bulundu. Santos da, “Bu tarihi sahnede, dünyanın ve ülkemizin önünde FARC’la yeni barış anlaşmasını imzaladık. Bir kurban daha vermemek için bu kanı durdurduk ve daha fazla gecikemezdik” dedi. Sürecin sonunda FARC’ın artık silahlı bir örgüt olarak devam etmeyeceğini vurgulayan Santos, “FARC 90 gün sonra silah bırakmaya başlayacak ve sadece 150 gün içinde bütün silahları BM’nin elinde olacak” diye konuştu. Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da yarım yüzyıldan fazla devletin sürdürdüğü kirli savaşta yüzbinlerce kişi katledildi, milyonlarca kişinin göç etmesine neden oldu.

2 Ekim oylaması

Kolombiya’da 2 Ekim’de halk oylamasına sunulan barış anlaşması, yüzde 50,24 oyla reddedildi. “Hayır” diyenlerin sayısı, “Evet” diyenlerden sadece 63 bin fazla oldu. Katılım oranı yüzde 40’ın altında kalmıştı. Bogota yönetimi, katliamcı Alvaro Uribe gibi eski devlet başkanı ve yöneticilerinin hayır kampanyasını sürdürmemeleri için yeni diyalog başlatmıştı. Taraflarla yapılan 60’a yakın toplantı ve 100 saati bulan çalışma sonrası 57 ayrı konuda 500’e yakın teklif ortaya çıkmıştı. Santos bir heyeti de Havana’ya gönderip FARC ile yeni görüşmeler yaptırmıştı. Ateşkesi bozmak isteyenler de devredeydi. Kasım ayının 3. haftasında da Kolombiya ordusu, Santa Rosa şehri kırsalında FARC grubuna ateş açmış: 2 gerilla hayatını kaybetmişti. Başmüzakerecisi Ivan Marquez, öldürülen gerillaların toplanma bölgesine gitmekte olduğunu açıklamıştı.

İşte buna inanamayacaksınız

Türkiye’de siyasi parti liderlerini, milletvekillerini hapse atan, sivil toplum kurumları kapatan, 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz’ın annesini dahi OHAL çerçevesinde işten atan Türkiye’nin temsilcisi de Colon Tiyatrosu’ndaki imza törenine katıldı. Türkiye’nin Bogota Büyükelçisi Engin Yürür’ün de imza törenini izleyen 750’ye yakın yerli ve yabancı konuk arasındaydı. Dev ekranların konulduğu Bolivar Meydanı’nda ise halk toplanmıştı.

Hafta içi görüşülecek

İçişleri Bakanı Juan Fernando Cristo, imza töreninin hemen ardından yeni anlaşmanın ve üzerinde değişiklik yapılan bölümlerin, tartışılmak ve oylanmak üzere kongreye sunulduğunu açıkladı. Kongre, yeni anlaşmayı gelecek hafta salı ve çarşamba günü ele alıp oylayacak.

BOGOTA