Bizi takip edin

Politika

‘Barışı dört duvar arasına kilitlediler’

->

-> 15

Eşi Ahmet Türk’ün sağlık durumunun cezaevi koşullarını kaldıramayacağını belirten Mülkiye Türk, ‘Bu zulüm ve baskı Türkiye’yi kaosa götürür. Barışı dört duvar arasına alıp kilitlediler’ dedi

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındıktan sonra yerine kayyum atanan Mêrdîn (Mardin) Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, 4 günlük gözaltı sürecinin ardından önceki gün çıkarıldığı mahkeme tarafından “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Gizli tanık beyanları ile belediye çalışmalarından dolayı eşinin tutuklanmasına ilişkin konuşan Türk’ün eşi Mülkiye Türk, “gizli tanık beyanları” olarak geçen iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Türk, eşinin yıllarca barış, demokrasi ve halkın geleceği için mücadele ettiğini ifade ederek, “Milletine, halkına hizmet vermek için bunca yıl çalışan bir insanın cezaevine konulması önce hukuka sonra mantığa aykırıdır” dedi.

Karar binlerce insanı üzdü

10mulkiye-turk“Ahmet Bey Mardin halkının yalnızca oylarını değil, gönlünü de kazanmış bir insandır” diyen Türk, kararın sadece kendilerini değil binlerce insanı üzdüğünü söyledi. 74 yaşında olan eşinin sağlık durumunun kötü olduğunu ifade ederek kaygılarını dile getiren Türk, “Ahmet Bey hasta ve yaşlı bir insandır. Sağlık durumu cezaevi koşullarını kaldıramaz” diye belirtti.

‘Zulme hiçbir zaman boyun eğmedi’

Eşinin 12 Eylül 1980 darbesinde Diyarbakır Cezaevi’nde yoğun işkencelerden geçirildiğini hatırlatan Türk, şunları aktardı: “Diyarbakır’da çektirdikleri işkenceyi hâlâ unutmadık. Bir buçuk sene boyunca bulaşık suları içirdiler. Görüşmeye gittiğimizde gözümüzün önünde onlarca asker sırtına basıyordu. Ama hiçbir zaman demokrasiden, eşitlikten, barıştan ödün vermedi. Zulme, zalimliğe hiçbir zaman boyun eğmedi.”

Verilen karardan dönülmesi çağrısında bulunan Türk, “Devlet bu zulmünü durdursun. Vurmakla, kırmakla, tutuklamakla kimse bir yere varamaz. Sirke küpüne zarardır. Devletin bu kadar zulme baskıya başvurması, Türkiye’yi kaosa götürür. Barışı dört duvar arasına alıp kilitlediler” şeklinde tepki gösterdi.

‘Türk son barış elçisidir’

10-celal-doganHDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün tutuklanmasına Meclis Genel Kurulunda tepki gösterdi. “Ahmet Türk’le bu çatı altında beraber milletvekilliği yaptık 1977’de. O günden beri tanırım ve inanarak söylüyorum O, bizim neslin son barış elçisidir” diyen Doğan, şunları söyledi: “Bundan yıllar önce faşist bir rejim sonucu Diyarbakır Cezaevi’ndeydi. Şimdi kalbindeki pille yaşıyor. Yıllardır o pili de onuru gibi taşıyor. Niye? Faşizmin bıraktığı bir leke insan için bir onurdur gerçekten. Ama şimdi, bir sivil rejim geldi; o sivil rejim pil takılan o kalbi susturmak istiyor. Ne yapılırsa yapılsın bizi birlikte yaşamaktan, barışı aramaktan hiçbir kuvvet ve hiçbir zulüm ayıramayacaktır.”

MÊRDÎN