Bizi takip edin

Haber

‘Anılarımızı yok etmek istediler’

->

-> 42

Yasağın kısmi kaldırıldığı Şirnex’teki yıkıma ilişkin konuşan HDP Şirnex Milletvekili Aycan İrmez, yıkımın en ağır yaşandığı Cumhuriyet Meydanı’nı göstererek, ’92 Newrozu’nun yaşandığı bu meydanda anıları yok etmek istediler’ dedi

“Sokağa çıkma yasağı”nın kısmi olarak kaldırıldığı Şirnex’te (Şırnak) yaşanan yıkıma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şirnex Milletvekili Aycan İrmez, bugün yaşananların 90’lardakini aştığını belirtti. Şirnex’te 7 mahallenin tamamen diğer 5 mahallenin de yarısının yıkıldığını belirten İrmez, “Tamamen buradaki halkı göç ettirmek ve burayı insansızlaştırmak amaçlanmıştır” dedi. Yıkımın hala devam ettiğini hatırlatan İrmez, molazların altında kalan eşyaları göstererek, “Halka, eşyalarını alma fırsatı bile tanınmadı. Halkın şu an hiçbir şekilde maddi bir olanağı yok, ellerinde ne varsa tükenmiş maddi olarak. Asıl amaçlanan, bir şehrin kimliğini ve kültürel değerlerini yok etmek. Ben Şırnak’lıyım ve 31 yaşındayım, 28 yılım buralarda geçti. Her yerinde her adımda bir anım var, her köşesinde geçmişim var” dedi.

’92 Newrozu burada yaşandı’

Cumhuriyet Meydanı’nın gösteren İrmez, “Şu gördüğünüz 92 Newrozu’nun yaşandığı Cumhuriyet Meydanı’ydı, orası önemli olayların yaşandığı bir yerdi, bu anıları yok etmek istediler” ifadelerini kullanarak, bir meydanın yok edilişine şahitlik edildiğini söyledi. Meydana cami yapılmasının planlandığını dile getiren İrmez, yüzlerce evin yakılıp yıkıldığını ancak devlet dairelerine dokunulmadığını kaydetti. Şirnex halkının tek isteğinin kendi kimliği ve diliyle yaşamak olduğunu belirten İrmez, “Bu taleplere karşılık AKP’nin cevabı şehirlere tank ve toplarla girmek oldu” diye konuştu.

‘Türkiye tarihinde kara bir leke’

Ayrıca şu an bir iskân politikasının devreye konulduğunu söyleyen İmrez, “Hedef, bu halkı batıya sürmek, bu halk yerine mültecileri yerleştirmektir” diyerek, tüm bu kararların Ekim 2014 MGK’da alınmış olduğunu ve adım adım uygulandığını belirtti. İrmez son olarak, “Şırnak’ta yaşananlar Türkiye tarihine bir kara leke olarak geçecek” diyerek sözlerini noktaladı.

ŞIRNEX