Bizi takip edin

Yaşam

Amed’de 2 binden fazla kepenk kapatıldı

->

-> 11

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz, Kürdistan’da devam eden operasyon ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle esnaf ve yatırımcılar büyük çöküntü yaşıyor. Esnafların son süreçte kriz dolayısıyla kepenk kapattığı, işverenlerin ise yatırım yapmaktan korktuğu Kürdistan’da işletmeler bir bir kapanıyor. Amed’de son bir yılda resmi olarak bin 200’ün üzerinde esnaf iş yeri kapattı. Gayri resmi rakamlara göre bu sayı 2 bin civarında. Özellikle yasağın büyük zarar verdiği Sûr esnafı hükümetin destek olarak vaat ettiği 50 milyarlık faizsiz krediden yararlanamadı.

Süreç üretimi düşürdü

Süreçten dolayı üretim kapasitelerinin düştüğünü ve yeni yatırımcıların açıklanan teşvikler olmasına rağmen şuanda yatırım yapma niyetinde olmadığı bilgisi veren DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, firmaların büyük çoğunluğunun çekle, senetle, krediyle bütçe bulmaya çalıştığını aktardı. Bölgenin artık finans kuruluşları arasında süreçten dolayı “risk bölgesi” olarak görüldüğünü, bunun da üretimin düşmesi ve esnafın dükkan kapatmasına neden olduğunu belirten Sayar, “Şuanda Diyarbakır’daki işletme sayısı artması gerekirken, tam tersi bir durum söz konusu. Ülke ekonomisinin şu anki durumu ve doların sürekli artış göstermesi özellikle döviz kuruyla borçlanmış yatırımcıları zarara uğratıyor” dedi.

Savaşın olduğu yere yatırım gelmez

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ise girişimlerinin olduğunu belirterek, bir yıllık süreçte bölgedeki sicil affı çıkarılmayana kadar teşvik ve desteklerden hiçbir esnafın yararlanamadığını söyledi. Ebedinoğlu, son bir buçuk yılda bölgedeki esnafın tek bir destek aldığını onun da basit usuldeki esnafa, Sûr ve Farqîn’deki (Silvan) esnafa 3 bin lira bir hibe desteği olduğunu belirtti. Ebedinoğlu, “Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle ciddi bir yatırımın olmayacağını biz hükümete söylüyoruz. Bölgenin kalkınması için birçok ekonomik teşvik paketi açıklandı, ama bu paketlerin hiçbir tanesi bölge ekonomisine destek olamadı. Çünkü savaşın ve çatışmanın olduğu bir bölgeye yatırımcıların gelmesi mümkün değil. Gördüğümüz odur ki maalesef teşvik paketlerinde esnafı destekler bir durum söz konusu değil” şeklinde konuştu.

Diren Yurtsever – Ruken Demir / Amed