Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Aktaş’ın şikayetine ifadesi dahi alınmadan takipsizlik

->

-> 81

Cezaevinde tek başına tutulan ve iki eli olmayan ağır hasta tutsak Ergin Aktaş’ın, gördüğü kötü muameleye ilişkin cezaevi yetkilileri hakkında savcılığa ‘görevi kötüye kullanmak’tan yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi. Savcılık, Aktaş’ın ifadesini dahi almadı

İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde kalan hasta tutsak Ergin Aktaş’ın gördüğü kötü muameleye ilişkin yaptığı suç duyurusu takipsizlikle sonuçlandı. Tek kişilik hücrede tutulan Aktaş’ın avukatı Gülizar Tuncer, müvekkilinin sağlıksız bir ortamda tutulduğunu, tuvalet ve banyo gibi kişisel ihtiyaçlarını giderme şartlarının iyi olmadığını, günde bir saat havalandırmaya çıkartıldığını, her seferinde aramaya tabi tutulduğunu belirterek, görevliler hakkında “görevi kötüye kullanmak”tan suç duyurusunda bulundu.

‘Cezaevi’nden gelen yazıya göre karar’

Aktaş’ın ifadesini dahi almayan Menemen Savcılığı, cezaevi idaresinden gelen bilgiye göre takipsizlik kararı vererek, Adli Tıp Kurumu’nun Aktaş için “Hayatını tek başına idame ettiremez” şeklinde bir raporunun olmadığını savundu. Savcılık Aktaş’ın cezaevinde tek başına tutulabileceğine ilişkin bir rapor olduğu iddiasında bulundu. Ancak Aktaş’ın avukatı Tuncer, “Ortada böyle bir rapor yok” dedi. Aktaşın insani olmayan koşullarda tutulduğunu belirten Tuncer, “Gidip tutulduğu hücresini incelemesi gerekiyordu. Ancak bunların hiçbiri yapmıyor ve cezaevinden gelen, gerçeği yansıtmayan bir yazı üzerine karar veriyor” diye konuştu.

AİHM ‘acil’ olarak incelemeye aldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Aktaş için avukatlarının yaptığı başvuruyu “acil” olarak incelemeye aldı. AİHM Türkiye’ye 18 Kasım’a kadar yanıtlaması istemiyle Aktaş’ın durumuna ilişkin sorular göndermişti.

Sol kolu dirseğine yakın yerden, sağ kolu isebilekten kesilmiş durumda olan Aktaş, dah önce de başından vurulduğu için kafatasında çizik bulunuyor. Konuşmakta zorluk ve unutkanlık yaşayan Aktaş, bunlara ek olarak da KOAH hastası ve mide ülseri. Erzurum, Metris, Ümraniye, Silivri ve Metris hapishanelerinde tutulan Aktaş, 2016 yılının Nisan ayında İzmir Menemen R Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildi. ATK tarafından Aktaş hakkında yazılan 3 raporda da, cezaevinde yaşamını tek başına idare ettiremeyeceği belirtiliyor.

Kaynak: ANF