Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Tekstil ve turizm kırmızı alarm veriyor

->

-> 17

Türkiye’de içeride ve dışarıda artan çatışmalarla beraber ekonomi her geçen gün daha da kötüye gidiyor. 2016 yaz sezonu boyunca turizmin durma noktasına gelmesiyle beraber tekstil sahası da kırmızı alarm verdi. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meclisi Başkanı Şeref Fayat, giyim sektörünün özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ve artan çatışmalar nedeniyle yabancı alıcıları getirmekte zorlandığını söyledi. Fayat, maliyetlerin düşürülmemesiyle birlikte işçi çıkarmaların başlayacağını belirterek durumun vahametine değindi.

2016 sonunda 18 milyar dolar olarak hedeflenen tekstil ve hazır giyim ihracatının bu yıl 17,5 milyar dolarda kalması bekleniyor. İthalatın dolarla, ihracatın euroyla yapılması nedeniyle doların yükselişi de sektörü olumsuz etkiliyor. Fayat, 500 bini kayıtlı, bir o kadar da kayıtsız çalışanıyla 1 milyon kişinin istihdam edildiği tekstil sektöründe işten çıkarmaların gündeme gelmesiyle tarım dışı işsizliğin en az iki puan artacağını belirtti.

2017’de daha kötü olabilir

Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, Avrupa’daki olumsuz Türkiye algısı nedeniyle turizmde 2017 yılının 2016’nın da altında olmasını beklediklerini söyledi. HABER MERKEZİ