Bizi takip edin

Kadın

Şiddet son buluncaya kadar: Her gün 25 Kasım

->

-> 30

25 Kasım nedeniyle bugün başta Amed ve İstanbul olmak üzere bir çok kentte kadınlar erkek/devlet şiddetine karşı alanlara çıkıyor. Cezaevinden 25 Kasım mesajı gönderen KJA sözcüzü Ata, tüm kadınları selamlayarak ‘mücadele’ çağrısı yaptı

Tutuklu bulunduğu cezaevinden kadınlara 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle mesaj gönderen Özgür Kadın Kongresi (KJA) dönem sözcüsü Ayla Akat Ata, ‘mücadeleyi büyütme’ çağrısı yaptı.

Miraballerin hikayesi canlıdır

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne konulan KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle kadınlara mesaj gönderdi.

Mücadele eden tüm kadınları selamlayan Ata, “Biliyoruz ki, Mirabal Kardeşlerin hikayesi bugün dünyanın değişik coğrafyalarında canlıdır, yaşanmaktadır. Bizim için onların yaşamında açığa çıkan bu acı gerçekler, bir araya gelerek örgütlenme ve mücadeleyi büyütme gerekçesidir” dedi.

Bir günle sınırlandırılamaz

Ata mesajında şu ifadelere yer verdi: “Biz KJA’lı kadınlar, bir mücadele ve dayanışma günü olan 25 Kasım’ı, bugünü açığa çıkaran yaşanmışlıklardan; ‘diktatörlük rejimi ve diktatör’ gerçeğinden, cezaevlerinde tutulan ‘politik mahkum’ gerçeğinden, onlar için cezaevlerini mesken edinen ‘politik mahkum yakınları’ gerçeğinden, kadın bedenini bir ganimet ve aynı zamanda bir işgal ve iktidar alanı olarak görülmesinin sonucu olarak ‘tecavüz’ gerçeğinden ve etkisizleştirmek, susturmak, sindirmek, mesaj vermek amacıyla ‘katledilen kadın/kadın katliamı’ gerçeğinden bağımsız değerlendirmiyoruz.

Biliyoruz ki, Mirabal Kardeşler’in hikayesi bugün dünyanın değişik coğrafyalarında canlıdır, yaşanmaktadır. Bizim için onların yaşamında açığa çıkan bu acı gerçekler, bir araya gelerek örgütlenme ve mücadeleyi büyütme gerekçesidir. Öyle ki bu mücadele bir gün, bir hafta ya da bir ayla sınırlandırılamaz. Biz ‘Her gün 25 Kasım; kadına yönelik şiddet son buluncaya kadar, her gün mücadele ve dayanışma günü’ diyen kadınlarız. Bu nedenledir ki, erkek egemen sistem tarafından tehdit olarak görülmekte ve hedef alınmaktayız. Bu temelde Mirabal Kardeşler’in anısı önünde saygıyla eğiliyor; 25 Kasım’ın Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü olmasının yanında bir mücadele günü olduğu bilgisi ve bilinciyle bir araya gelerek eyleme duran kadınları sevgiyle kucaklıyor, selamlıyorum.”

6amedAmed Koşuyolu Parkı’nda buluşuyor

Bugün Amed’de kadınlar Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) öncülüğünde Koşuyolu Parkı’nda bir araya gelerek önce basın açıklaması ardından yürüyüş gerçekleştirecek. Roza Kadın Merkezi çalışanı Gülişe Demir, “25 Kasım’da sömürücü, yok edici tahakkümcü devlet ve erkek egemen sisteme karşı inşa edici, yaşatıcı, kadın özgürlükçü anlayış ile alanlarda olacağız” diyerek tüm kadınlara alanlara çıkma çağrısı yaptı.

Taksim’de gece yürüyüşüne çağrı

Bugün saat 19.00’da Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi’ne “Hayatımız İçin Erkek Devlet Şiddetine Her Hal’de Direniyoruz” sloganı ile yürüyüş düzenlenecek. Kadınlar, erkek şiddetine karşı tüm kadınlara çağrı yaptı.

Krasnodar’da basın açıklaması

Rusya Federasyonu’nun Krasnodar kentinde faaliyet yürüten Krasnodar Kürt Kadın Organizasyonu, 25 Kasım vesilesiyle Krasnodar kentine bağlı Platinovka ilçesinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

PYD Kadın Bürosu mesaj yayınladı

PYD Kadın Bürosu, 25 Kasım nedeniyle yayınladığı mesajda, diktatör sistemler tarafından kadınlara farz kılınmaya çalışılan her türlü şiddet son buluncaya kadar, her günü mücadele günü olarak gördükleri belirtildi.

Kerkûk’ta kadına şiddete hayır semineri

Güney Kürdistan’ın Kerkûk kenti Aydınlar Merkez Kütüphanesi’nde genç kadın hareketi seminer düzenledi. Seminere Kürdistan Özgür Toplum Hareketi (Tevgera Azadi) Eşbaşkanı Şilan Şakır konuşmacı olarak katıldı.

DBP Sûr ortak mücadeleye çağırdı

DBP Sûr İlçe Örgütü’nden kadınlar 25 Kasım dolayısıyla Sûrlu kadınlarla birlikte ilçe binasında bir açıklama yaptı. Şiddete karşı mücadele çağrısı yapılan açıklamada, “Ortak mücadele için ortak alanlara” denildi.

Êzidî kampında 25 Kasım etkinliği

25 Kasım nedeniyle Özgür Kadın Hareketi (TJA) bileşenleri Êzidî kampında bulunan kadınlarla bir araya geldi. Etkinlikte kadın mücadelesini anlatan bir sinevizyon izlenerek, kadın mücadelesi tartışıldı.

Kadın tutsaklara 25 Kasım kartları atıldı

HDP ve HDK Adana Kadın Meclisi, 25 Kasım nedeniyle Eşbaşkan Figen Yüksekdağ ve çeşitli cezaevlerinde bulunan kadın tutsaklara kart attı. Kadınlar kart atmadan önce postane önünde basın açıklaması yaptı.