Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Roboski Katliamı’nı yapanlara değil protesto edenlere ceza!

->

-> 21

Roboski Katliamı’nı yapanlara ceza vermeyen yargı 2013 yılında İzmir’de protesto eden 8 kişi hakkında 10 ile 16 ay arasında değişen hapis cezaları verdi

Şirnex’in (Şırnak) Qılêban (Uludere) İlçesine bağlı Roboski’de 28 Aralık 2011 akşamı TSK F-16 savaş uçaklarıyla 17’si çocuk 34 yurttaşın katledilmesini protesto edenlere hapis cezası verildi. İzmir’de 2013 yılında Roboski Katliamı’nı protesto etmek ve katliamda yaşamını yitirenleri anmak için eski Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) öncülüğünde düzenlenen açıklamaya polis saldırmış ve çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı. Aralarında BDP yöneticilerin de bulunduğu 8’i kişi hakkında İzmir 13. Asliye Ceza mahkemesi tarafından “polise mukavemet” ve “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçlamasıyla açılan dava, yaklaşık 3 yıl sonra sonuçlandı.

Roboski_Protesto

‘Er yada geç hesap verecekler’

13. Asliye Ceza Mahkemesi, 8 kişi hakkında verdiği gerekçeli kararında “polise mukavemet” ve “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçunu işlediklerine hükmetti. Mahkeme, 8 kişiye 10 ile 16 ay arasında değişen hapis cezaları verdi. Hakkında 10 ay hapis cezası verilen HDP İzmir İl Yöneticisi Hacay Yılmaz, Roboski’de sivil yurttaşların TSK’ye ait uçaklar tarafından katledildiğini belirterek, “Roboski Katliamı’nın sorumluları hala görevleri başındadır. Ancak katliamı protesto edenler ve adalet arayanlar cezalandırılıyor. Er yada geç onlar da hesap vereceklerdir” dedi.

İZMİR