Bizi takip edin

Kadın

‘Kınamak yetmez, mücadele edilmeli’

->

-> 15

Minbic’te tarih yazdıktan sonra bu kez de Rakka’da Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile DAİŞ’e karşı savaşan YPJ komutanlarından Nûjîn Dêrik, 25 Kasım dolaysıyla kadınlara çağrı yaparak, “Bu şiddeti kınamak yetmez, aslolan bu sisteme karşı mücadele etmektir. Ancak bu şekilde sistem yıkılabilir ve değiştirilebilir” dedi.

Kürt kadının cins kimliğinin farkına varıp özgür yaşamayı tercih ettiğini kaydeden Dêrik şöyle devam etti: “Bu mücadele Ortadoğu kadınlarına bazı mevziler kazandırdı. Sadece erkek egemen sisteme karşı değil, toplumsal yaşamda kadınlar kazanımlar elde etti. Siyaset yapamayan, evde oturan, çocuk doğuran, erkeğe hizmet eden kadın reddedildi. Ortadoğu coğrafyasından dünya kadınlarına sesini ulaştırdı. Günümüzde Kürt kadını bu direnişini, erkeğe, Ortadoğu toplumlarına ve dünya insanlığına kabul ettirdi.”

Kadın düşmanı DAİŞ’in başkenti

“Arîn, Silava, Özgür, Hebun ve diğer yoldaşlarımız kanıtladılar. ‘Ben yapamam, korkuyorum’ diyen kadın savaştı ve direndi” diyen Dêrik, kadınların öncülüğünde Rakka’ya başlatılan “Fırat’ın Gazabı” operasyonuna da değinerek şöyle konuştu: “Biz kadınlar için önemli bir hamle. Zira kadın düşmanı DAİŞ’in başkenti. DAİŞ kadın elinden ölümü cehennemin yolu olarak görüyor. Bu tespitleri öfkemizi ve mücadele azmimizi büyütüyor. Êzidî kadınları Rakka pazarlarında sattılar. Onların da intikamını orada alacağız.”

Erdoğan Altan / Rakka