Bizi takip edin

Kadın

Binlerce kadın tek ses: Susmuyoruz, itaat etmiyoruz!

->

-> 36

25 Kasım’da Amed’den Rojava’ya, İstanbul’dan Avrupa’ya kadar bir çok merkezde sokaklara çıkan kadınlar erkek ve devlet şiddetine karşı ‘Susmuyoruz, itaat etmiyoruz’ sloganları ile yürüdü. Taksim’de bir araya gelen binlerce kadın ‘HerHALdeDireniyoruz’ sloganları attı. Kadınların cinsel istismar ve şiddete karşı yürüdüğü saatlerde ise Erdoğan tepki toplayan ‘istismar yasası’nın tekrar meclise gelebileceğini söyledi

Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde Türkiye, Kürdistan ve Avrupa’nın birçok kentinde kadınlar erkek ve devlet şiddetine karşı sokaklara çıktı.

İstanbul’da binlerce kadın Taksim Tünel’den Galatasaray Lisesi’ne kadar “Susmuyoruz, itaat etmiyoruz”, ” Jin Jiyan Azadi” sloganlarıyla yürdü.

Ankara’da da Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, ‘kadınların ve çocukların hayatlarını karartanlara karşı renkli balonlarımızı gökyüzüne bıraktık’ diyerek balon uçurdu.

Engele rağmen yürüdüler

Amed’de ise Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde Koşuyolu Parkı’nda bir araya gelen kadınların etrafı TOMA, zırhlı araç ve polisler tarafından sarıldı. Kadınları zorla parktan çıkarmaya çalışan polisler Koşuyolu Parkı’ndan DBP il binasına yapılması planlanan yürüyüşe engel olmaya çalıştı.

Polisin sürekli saldırmakla tehdit ettiği kadınlar burada bir açıklama yaptı. HDP Amed Milletvekili Feleknaz Uca yaptığı açıklamada, “Buna izin verilmemesi Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Kadınlar olarak her tarafımız kuşatma altına alındı, kadına dair en küçük bir eyleme engel olunuyor. Ne devletin ne de erk zihniyetin baskısına boyun eğmeyeceğiz” dedi. Yürüyüşte ısrarlı olan kadınlar ‘Jin Jiyan Azadi’ sloganları ila DBP il binasına yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

6amed

Mersin ‘Mücadeleye devam’ dedi

Mersin Kadın Platformu da, Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlediği basın açıklamasında ‘eril, tahakkümcü’ zihniyete karşı mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Açıklama şöyle devam etti: “Gün geldi, sistem değişimi için kadının iradesi ve bedenine saldırıldı. Gün geldi kadının kahkahası ayıplandı, gün geldi hamile kadının kamusal alana çıkması ayıplandı, gün geldi 45 çocuğa cinsel istismar aklandı. Tüm bu uygulamalar OHAL ve KHK’ler ile katmerleşti

6mersin

Avrupa’daki Kürt kadınları da sokaktaydı

Avrupa’da yaşayan Kürt kadınları da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla sokaklara çıktı. HDK-Hamburg Kadın Meclisi, Altona Belediyesi binası önünde “Irkçılığa, savaşa ve kadın cinayetlerine karşı direnelim” pankartı ile basın açıklaması gerçekleştirdi. Londra’nın Croydon bölgesinde de, Croydon Kadın Komisyonu ve Roj Kadın Meclisi ortak yürüyüş düzenledi. Almanya’nın Berlin kentinde ise Dest-Dan Kadın Meclisi ve PYD Kadın Komisyonu seminer düzenledi.

Bu düzen kadınları mahkum ediyor

İstanbul Tabip Odası, SES İstanbul Şubeleri ve DİSK Genel İş, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde 25 Kasım eylemi yaptı. Eylemde ‘Kadına yönelik şiddet ne kader ne tesadüf’ pankartı açıldı. Kadınlar adına ortak basın açıklamasını okuyan SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak, “Bu düzende kadınlar evlere, aileye, kocaya, patronlara mahkum ediliyor. Devlet, aile, erkek kutsal ittifakı; kadın katillerini takım elbiseleri içinde ‘iyi halli’ buluyor. Çocukları korumak yerine çocuk istismarcılarına ‘evlilik’ hediye ediyor” dedi. Kavak, kadınların ataerkil şiddet düzenine karşı ortak bir dünyada eşit ve özgür yaşamak için mücadele edeceklerini söyledi.

Kadına yönelik erkek, devlet şiddetine ve gericiliğe karşı özgürlüklerine ve yaşam haklarına sahip çıkan kadınlar “Biz kazanacağız” dedi.

6kesk

Kadınlar Edirne, Dersim, Konya, Kayseri, Bursa, Adana, Kocaeli, Samsun, Semsûr (Adıyaman), Hopa, Hatay, Eskişehir, Çanakkale ve Muğla gibi birçok kentte şiddete karşı tek ses oldu.

TAJÊ: Örgütlülük en büyük mücadeledir

Êzidî Özgür Kadın Hareketi (TAJÊ-Tevgera Azadiya Jinên Êzidî) 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle yayınladığı yazılı mesajda “Savunma olmadan varlık olmaz. Örgütlülük en büyük mücadeledir” dedi.

Devrimci Kadın Cephesi: Eşit bir yaşam için…

25 Kasım’a ilişkin yazılı açıklama yapan Devrimci Kadın Cephesi ise, “Geleceğimize sahip çıkmak, özgür, eşit bir yaşam kurmak için daha çok çaba sarf etmeliyiz” diyerek tüm kadınları mücadeleye çağırdı.

YPJ: Ataerki kadın mücadelesi ile yenilecek

25 Kasım vesilesiyle yazılı bir mesaj ve video yayımlayan YPJ, “Ataerkil zihniyetin tasavvur ettiği boyun eğen, köle kadın imajını, kadın iradesi ve inancının mücadelesi yerle bir edecektir. YPJ olarak, tüm kadınlara bir kez daha mücadeleyi hep daha ileriye taşımanın sözünü veriyoruz” dedi.

6ypj

Kongra Star: Kadınlar bugün daha güçlü

Yazılı açıklama yapan Kongra Star Koordinasyonu, “Tarihe verdiği mücadele ve direniş ile damgasını vuran birçok kadın oldu. Bugün Mirabel Kardeşlerin, Clara Zetkinlerin, Berîtan, Zilan, Şilan, Arîn ve Sakinelerin mücadeleleri sayesinde kadınlar daha iradeli ve daha güçlü” dedi.

HDP ve HDK: Saltanatınızı yıkacağız

HDP ve HDK’li kadınlar da, 25 Kasım dolayısıyla yaptıkları ortak açıklamada, “And olsun ki biz kadınlar kadın dayanışmasından aldığımız güçle, sizin saltanatınızı yıkacağız. Yerine şiddetsiz, eşit, özgür bir yaşam kuracağız” dedi.

9Kadın

‘Kadınlar güçlensin istiyorum’

10 yıldır atık kağıt işçiliği yaparak geçimini sağlayan Hatun Yılmaz, 25 Kasım’da kadınlara “Kadınların güçlü olmalarını isterim. Boş durmasınlar, ellerinden geldikçe kendi güçlerini göstersinler. Yani evde oturup da birinden para beklemesinler” sözleri ile sesleniyor.

6kagit

Hukukçulardan basın açıklaması

Urfa Barosu Kadın Hakları Komisyonu, adliye önünde 25 Kasım’a ilişkin bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, kadına yönelik şiddet son buluncaya kadar mücadeleye edecekleri vurgulandı.

Efrînli kadınlar konferansta buluştu

Efrîn sivil toplum kurumları ve kadın örgütleri, 25 Kasım’da “Kadınlar Kendi İradeleri ile Haklarını Öğretiyor ve Kendisini Savunuyor” sloganı ile konferans düzenledi. Yüzlerce kadın ulusal kıyafetleri ile salonu doldurdu.

6efrin

Mêrdîn TJA’dan kadın tutsaklara kart

Tevgera Jinên Azad (TJA) Mêrdîn (Mardin) bileşenleri, 25 Kasım dolayısıyla DBP il binasında bir açıklama yaptı. Açıklamanın ardından kadınlar, Mardin E Tipi ve Midyat cezaevlerinde bulunan kadın tutsaklara kart gönderdi.

Cebeci’de kadınlar dayanışma standı açtı

Nar Kadın Dayanışma Ağı üyesi kadınlar, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında kadınlarla dayanışmak amacıyla kıyafet dönüşüm standı açtı.

6mersin2

Mersin’de şiddete karşı bilgilendirme

Mersin’de Akdeniz Belediyesi Kadın Müdürlüğü tarafından 25 Kasım etkinlikleri kapsamında kadınlara bilgilendirme toplantısı yapıldı. Psikolog ve avukat tarafından kadınlara şiddete karşı önemli bilgiler verildi.

Agirî ve Qers’te basın açıklaması

Agirî (Ağrı) ve Qers’te (Kars) de 25 Kasım vesilesiyle HDP ve DBP kadınlar basın açıklaması yaptı. Agirî’de konuşan HDP Milletvekili Dirayet Taşdemir, “Eril zihniyete karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

25 Kasım direniş mirasına sahip çıkalım

Riha’da (Urfa) Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 25 Kasım açıklamasına HDP Milletvekili Dilek Öcalan da katıldı. Açıklamada 25 Kasım direniş mirasına sahip çıkma çağrısı yapıldı.

Etek, şort, tayt; bunlar sebep değil!

Olbia Turizm yolunda buluşan Akdeniz Üniversitesi öğrencisi kadınlar, alana etek, şort, tayt asarak, bunların cinsel saldırı sebebi olmadığına dikkat çekti. Kadınlar daha sonra kadın kahvesinde şiddeti konuştu.

HABER MERKEZİ