Bizi takip edin

Politika

‘İmralı’daki tecrit tüm ülkeye yayıldı’

->

-> 17

Ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan en son kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşmesinin ardından henüz bir haber alınabilmiş değil. HDP İstanbul Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi Pervin Buldan ile Öcalan’ın avukatlarından Rezan Sarıca, İmralı Cezaevindeki tecride ilişkin konuştu.

‘Kimsenin can güveliği yok’

Öcalan’dan, kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmesinden sonra haber alınamadığına dikkat çeken Buldan, “Herhangi bir iletişim sağlanmadı.Tecrit hala devam ediyor” dedi. Buldan, “Türkiye bir uçuruma sürükleniyor. Kimsenin can güvenliğinin olmadığı bir ülke haline gelmiş durumda. Bu yüzden de Sayın Öcalan ile görüşmelerin acilen başlaması gerekiyor” diye konuştu.

‘Tam da şimdi İmralı’

Buldan, AKP’nin uygulamalarına değinerek, “Herkes korku psikolojisi içinde. Ağzını açan herkesin cezaevine konduğu, basın ve ifade özgürlüğünün olmadığı, siyasi kanalların tıkalı olduğu bir süreçteyiz. Tam da bu dönemde İmralı’da görüşme yapılmasına ihtiyaç var. Bu kadar önemli ve hassastır” diye konuştu.

‘Mesaj iyi okunmalı’

Öcalan’ın, devlet görevini yerine getirdiği takdirde sorunu 6 ayda çözebileceği yönündeki mesajına işaret eden Buldan, “Yıllardır hep öyle çözülmeye çalışıldı ama sonuç alınamadı. Kardeşiyle ilettiği mesajın dikkate alınarak, o mesaj iyi okunarak gerekli mekanizmaların kurulması, gidişlerin başlaması gerekiyor” diye konuştu.

10rezanGörüş yasağının 6’ncı yılı

Asrın Hukuk Bürosu’ndan Öcalan’ın avukatlarından Rezan Sarıca da müvekkillerine dönük tecridin ağırlaşarak devam ettiğini söyledi. Sarıca, “Son 75 gündür Sayın Öcalan ve diğer müvekkillerimizden en ufak haber almadık. Bunun hiçbir şekilde izahı mümkün değil. Avukatlarla görüş yasağının 6’ncı yılını yaşıyoruz, aile görüşleri 2 yılda bir kere yapıldı. Böylece, AİHS’in 3’üncü maddesindeki işkence yasağı ihlal ediliyor. Dış dünya ile tüm bağlar koparılmıştır” dedi.

‘Hukuk rafa kaldırılmış’

İmralı Cezaevinde hukukun rafa kaldırılmasının, artık KHK ile tüm ülkeyi etkilediğine vurgu yapan Sarıca, “İmralı’da uygulananlar bugün rejim uygulaması haline gelmiştir. İmralı tecridinin kaldırılması, OHAL’e karşı mücadelenin önüne konulmalıdır. Çünkü İmralı’da uygulanan, rejimin Türkiye’ye yayılmış halidir” dedi.

HABER MERKEZİ / ANF