Bizi takip edin

Haber

‘Çocuğumun mezarına gidemiyorum’

->

-> 16

Şirnex’de sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından kente dönen Naile Tünç, Cizîr’de kaybettiği çocuğunun mezarını tahrip edilmiş olma ihtimali nedeniyle ziyaret etmeye cesaret edemediğini söyledi.

46 günün ardından sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırıldığı Şirnex’de (Şırnak) valilik tarafından 2 bin 44 evin yıkıldığı açıklansa da 6 bini aşkın evin yıkıldığı tahmin ediliyor. Moloz yığınlarına dönen mahallelerde yasağın kalkmasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hala kimi aileler evlerini bulamazken, kimi ailelerin de gözleri önünde sağlam evleri yıkıldı. Evi gözlerinin önünde yıkılanlardan biri de Naile Tünç. Oğlu Murat Tünç’ü Cizîr’de (Cizre) birinci bodrumda kaybeden anne Tünç, geride kalan çocukları için evlerini ve kentlerini arkalarında bırakarak Wan’ın yolunu tuttu.

Evi gözleri önünde yıkıldı

Operasyonlar bittikten sonra bir iki kez gelip evlerine bakıp döndüklerini belirten anne Tünç, yasağın kısmi olarak kalkması ardından çocukları ile birlikte döndüklerinde evlerinin gözlerinin önünde yıkıldığını söyledi. “Bu gençler ölmeseydi de 10 evim daha yıkılsaydı” diyen anne Tünç, Cizîr’de kaybettiği çocuğunun mezarını ise yasak sürecinde tahrip edilmiş olma ihtimali nedeniyle ziyaret etmeye cesaret edemediğini dile getirdi. Geldikleri günden bu yana sağlam evlerin yıkılmasına tanıklık eden Pîroz Tekmen, yapılacağı müjdelenen evleri istemediklerini çünkü apartmanların yaşam kültürlerine uzak olduğunu söyledi. Tekmen, yasak başladığında 4 aylık olan kızı Ekin’in yürümeye başladığını ancak döndüğü evini göremediğini kaydetti.

9 yıllık emeği yok edildi

Yeni Mahalle’de yıkıntılar arasında evini bulamayanlardan biri de Taybet Katar oldu. Katar, “Gözlerimle gördüm ama yine de Şırnak’ın başına gelenlere inanamadım. Gezdim ama evimin yerini dahi bulamadım. 9 yıl boyunca Adana’da çalışarak o evi yaptım ama bunlar başımıza geldi. Artık söyleyeceğimiz bir söz de kalmadı. Tek dileğim barışın olması” diye konuştu.

ŞIRNEX