Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Çinli mühendisler uyarmıştı!

->

-> 15

Şirvan’da meydana gelen ve 16 işçinin toprak altında kalmasına sebep olan maden cinayetinden bir hafta önce Çinli mühendislerin maden sahasında araştırma yaptığı ve madende çökme ihtimalinin yüksek olduğu uyarısında bulunduğu ortaya çıktı

Sêrt’in (Siirt) Şirvan ilçesi Maden köyünde 17 Kasım günü Ciner Grubu’na bağlı Park Elektrik’e ait bakır madeninde meydana gelen şev kayması sonucu 16 işçi toprak altında kaldı, işçilerden 7’sinin cenazesine ulaşıldı. Arama kurtarma faaliyetlerinin 9’uncu gününde, göçük altında kalan işçilere ulaşılmaya çalışılıyor. Maden ocağında çalışan işçiler, yaşanan olayın şokunu halen üzerlerinden atabilmiş değil. İsmini vermek istemeyen şirket çalışanı mühendis, o günden sonra bazı çalışanların evlerine dahi gitmediğini söyledi. Toprak altında kalan işçilerin ailelerinin çaresiz bekleyişini gördüğünde vicdan azabı çektiğini belirten mühendis, işçilerin madende oluşan çatlaklarla ilgili uyarılarına karşı önlem alınmadığına işaret etti. Oluşan çatlaklardan sonra korkarak çalışan işçilerin üzerinde sürekli fazla üretim baskısının olduğunu anlatan mühendis, o gece şiddetli yağmur yağmasına rağmen çalışmalara ara verilmediğine dikkat çekti.

‘Göz yumuldu’

Mühendisin anlattıklarına göre, son olay maden ocağında bir yıl içerisinde yaşanan 4’üncü göçüktü ve ısrarla önlem alınmaması 16 işçinin ölümüne neden oldu. Göçüğün yandaş medyada “doğal afet” olarak yansıtılmasına tepki göstererek, bunun afet değil şirketin ihmalinden meydana gelen iş kazası olduğunu vurgulayan mühendis, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çatlakları rapor edip şirket yetkililerine bildirdiğini fakat şirketin dikkate almadığını söyledi.

Çinliler uyardı

Maden ocağı açıldığında kapalı ocak işletmeciliği şeklinde üretime başladı, üretimi arttırmak amacıyla 3 yıl önce açık ocak işletmeciliğine geçildi. Şirket tekrar kapalı ocak işletmeciliğiyle tünel yöntemiyle bakır çıkarmaya devam etme kararı aldı. İddialara göre bunun için göçükten bir hafta önce Çin’den bazı maden mühendisleri getirildi. Çinli mühendisler, 3 gün boyunca ocakta araştırma yaptı. Mühendisler palyelerin eğim ve genişlik ölçümlerinin yanlış olduğunu, bunun ciddi risk taşıdığını şirket yetkililerine bildirdi. Mühendislerin şiddetli bir sarsıntıda palyelerin çökme ihtimallerinin yüksek olduğu uyarısında bulundukları, ancak buna rağmen yine de önlem alınmadığı, üretimin sürdüğü öğrenildi.

Kâr hırsı utanmazlığı

Öte yandan facianın ardından İstanbul’dan gelen şirket yöneticileri, birimlerdeki kimi isimlerle görüşme gerçekleştirdi. Yetkilinin, görüşmede çalışanlara şu uyarılarda bulunduğu öğrenildi: “Arkadaşlar biliyorsunuz isteyemeyeceğimiz bir doğal olay başımıza geldi. Maalesef 16 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Bazıları halen toprak altında. Burada gazeteciyim diye yanınıza gelenlerle konuşmayın. Biliyorsunuz gazeteciler olayları abartarak vermekte, şirketi suçlamak isteyecekler. Buraya heyetler geldiğinde size sorular soracaklar sizin de bildiğiniz gibi bu yaşanan fazla yağmurun yağmasıyla heyelandır. Şirketin yapabileceği bir şey yok. Bunları söylersiniz, aksi halde maden ocağımızı kapatırlar, siz de işsiz kalırsınız.” SÊRT