Bizi takip edin

Dünya

Çin modeli KATLİAM!

->

-> 12

Kapitalizmi bütün damarlarıyla Çin’e yayıp milyonlarca insanı ucuz iş gücü haline getirdiği halde hala sosyalist olduğunu iddia ederek dünya ile alay eden Çin yönetimi, yine onlarca can kaybına neden oldu. İnşaat çöktü, 67 kişi hayatını kaybetti

Ucuz işgücü ile dünya taklit ve kopya piyasasının kontrolünü ele geçiren Çin yönetiminin, iş güvencesiz kapitalist gelişim modeli yeni bir katliamla sonuçlandı.

İş cinayetlerinin en çok görüldüğü ülkelerden Çin’in doğusunda termal enerji tesisi inşaatındaki çökme sonucunda en az 67 kişi hayatını kaybetti. Olay ülkenin doğsunda Jiangxi eyaletine bağlı Fengcheng’de yerel saatle sabah 7.00 sıralarında meydana geldi. Çin’in resmi haber ajansı Şinhua’nın haberine göre, Fengcheng kentinde çöken inşaatın enkazı altında kalanları kurtarma çalışmaları sürüyor.

Son yıllardaki ÇKP yönetimi ve devlet başkanları, Mao Zedong çizgisinden saparak, devrimin içini boşalttı. Komünist adını kullanan yöneticiler, ülkeyi iş güvencesinin olmadığı, ucuz emek pazarı haline dönüştürdü. Ülke, taklit ve kopya ürünlerle dünya piyasasının büyük kısmını ele geçirdi. Kapitalist üretim modelini benimseyen yöneticilerin uyguladığı siyaset maden kazaları ve fabrika yangınlarını artırdı. Sık sık iş cinayetleri oluyor. Çin’de ekonomik büyüme de son dönemde yavaşladı. Çin Devlet Başkanı Ji Cinping, liman kenti Tianjin’de geçen yıl 170 kişinin öldüğü yangının ardından, ağır bedel ödedikleri bu olaydan ders aldıklarını açıklamış ve iş güvenliğinin artırılacağı vaadinde bulunmuştu.

Yangın can aldı

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde iki katlı bir gecekonduda çıkan yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı. İtfaiye yetkilisi Joao Henrique Costa, gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde çıkan yangında, gecekonduda bulunan 4 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralanan 9 kişinin yakınlardaki hastanelere kaldırıldığını belirtti. Bölge halkı, yangının çıktığı evde Bolivyalı 20 göçmenin yaşadığını söyledi. Yangının nasıl ve neden çıktığı araştırılıyor.

FENGCHENG