Bizi takip edin

Ekoloji

Ayder Yaylası’na TOKİ giriyor

->

-> 20

1998 yılında doğal SİT alanı ilan edilen ve 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği Ayder Yaylası’nda TOKİ tarafından Kentsel Dönüşüm projesi uygulanacak. Hürriyet’in haberine göre Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Turizm Merkezi’ ilan edildi. Aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başladı.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, ilin başlıca ekonomik değerlerinden birinin turizm olduğunu söyleyerek turizm için Ayder Yaylası’nın kentsel dönüşüme tabi tutulacağını, bunun da TOKİ aracılığı ile yapılacağını söyledi.

Ayder Yaylası Çamlıhemşin ilçesinin 19 kilometre güneydoğusunda, bin 350 metre yükseklikte yer alıyor. Fırtına Deresi boyunca eşsiz doğa güzellikleri izlenerek ulaşılan Ayder Yaylası, çevresini saran çam ormanları, şelaleleri, yöresel mimarideki evleri, çiçekleri ve bu çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı bulunuyor. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki şifalı kaplıca suyundan yararlanıyor. RİZE