Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Yine katliam yine Eken ailesi!

->

-> 40

Şirvan’da işçi cinayetinin yaşandığı maden ocağının ‘patronu’ faili meçhul cinayet ve işkencelerle bilinen Korkut Eken’in oğlu Güray Eken olduğu öğrenildi. Eken, ailelerin tepkisini çekerken Avukat Can Atalay, ‘Eken ailesinin bu coğrafyada yaptıklarını biliyoruz’ dedi

Sêrt’in (Siirt) Şirvan ilçesi Maden Köyü’ndeki maden ocağında 17 Kasım akşamı meydana gelen göçük faciasında 16 madenci göçük altında kalırken, şimdiye kadar 7 madencinin cansız bedenine ulaşıldı. Maden faciasının ardından buraya gelen ve daha önce de Somalı ailelerin avukatlığını üstlenen Sosyal Haklar Derneği üyesi avukatlar, Soma’yı takip ettikleri gibi Maden’de de sorumluların yargılanması için mücadele edeceklerini vurguladı. Öte yandan şirketin yönetim kurulu üyesinin, işçiler tarafından “Patron” olarak bilinen Güray Eken olduğu öğrenildi. Eken, adı faili meçhul cinayetlerle ve 80’li yıllarda Sêrt bölgesinde çok sayıda kişinin kaçırılıp öldürülmesiyle bilinen Özel Harp Dairesi, MİT ve emniyette kritik görevlerde bulunan Korkut Eken’in oğlu. Güray Eken’in göçükten sonra ocağa geldiği ve ailelerin kendisine tepki gösterip darp ettiği öğrenildi.

‘Eken’lerin yaşattıklarını biliyoruz’

2hab1Toplumsal olaylar konusunda verdiği mücadeleyle bilinen Sosyal Haklar Derneği Üyesi Avukat Can Atalay, Şirvan ve Soma’daki işçi cinayeti arasındaki benzerliklerin, farklılıklarından daha fazla olduğunu söyledi. Atalay, “Burada da göz göre göre bir katliam var. Bir dönem madende çalışmalara ara verilmiş. O arada kaybedilen kârın tamamlanması için işçiler daha fazla çalıştırılmaya zorlanmış. Bu yüzden madendeki çatlakların görülmesine rağmen üretim sürmüş. İşçiler tarafından işaret edilen çatlaklar kepçelerle tekrar doldurulmuş. Zaten göçüğün olduğu yer yumuşak zemindir. Bu nedenle daha fazla iş güvenliği tedbiri alınması gerekirdi” dedi. Atalay, “patron”un Korkut Eken’in oğlu olduğunu hatırlatarak “Eken ailesinin bu coğrafyada yaptıklarını biliyoruz ve hatırlıyoruz. Şimdi de aynı aile ticari işletme kisvesi altında aynı şeyleri yapıyor. Dolayısıyla bugün tutuklanan sadece bir kişi değil siyasi tüm sorumlular da yaşanan bu faciadan sorumludur” diye konuştu.

‘Sürecin takipçisi olacağız’

Şu ana kadar 6 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan sadece birinin tutuklandığını paylaşan Avukat Evren İşler ise “Kimin tutuklanıp tutuklanmadığından daha önemli olan burada delil toplama işlemlerinin sağlıklı ve düzenli olması gerektiğidir. Burada az sayıda işçinin ifadesine başvuruldu. Bizler biliyoruz ki böyle yaşanan sosyal cinayetler bir günde, bir anda olan işler değil. Dolayısıyla konuyla ilgili bilgisi olan kişilerin ifadelerine başvurulmamış olması ve savcılığın burada delil toplamamış olması, şu anda yapılan çalışmaların valilik ile AFAD kontrolünde yürütülmesi ve soruşturma makamının burada olmaması büyük bir eksikliktir” dedi. Maden iş kolunda yaşayan cinayetlerin tamamında sorumluluğun sadece iş güvenliği mühendisine bırakılmasının doğru olmadığına dikkat çeken İşler, şunları kaydetti: “İşvereni, en üst kademesine kadar denetlemekle yükümlü olan kamu makamları ve bakanlıklar da bu konuda sorumludur. En alt düzey sorumludan en üst düzey sorumluya kadar kim varsa yargılanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yapılıncaya kadar da sürecin takipçisi olacağız.”

SÊRT