Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Veli Saçılık serbest bırakıldı

->

-> 31

Cezaevi operasyonlarında kolu kopartılan ve geçtiğimiz gün memurluktan ihraç edilen Veli Saçılık, ‘Gözaltındayım, işkence görüyorum’ dedi. Saçılık, akşam saatlerinde serbest bırakıldı

Görevinde ihraç edilen Akademisyen Nuriye Gülmen, onlarca kez gözaltına alınmasına rağmen, 16’ıncı kez Yüksel Caddesi’nde “işimi istiyorum” diyerek, oturma eylemi yapmak istedi. Bu gün Gülmen’e destek olmak için geçen hafta görevinden ihraç edilen Mahmut Konuk ve Veli Saçılık da destek olmak istedi. Polis eyleme saldırdı. Saldırı sonrası Gülmen, Konuk ve Saçılık gözaltına alındı. Tutulduğu ekip otosunda Dihaber’e ulaşan Saçılık, “Yüzüme yumruklarla vurmaya başladılar. Sürüklediler. Cinsel organıma vurdular. İşkence gördüm. Çok kötü durumdayız. Herkesi dayanışmaya çağırıyoruz” dedi. Saçılık, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Burdur Cezaevi’ne 2000 yılında yapılan jandarma operasyonunda Vali Saçılık’ın kolu iş makinesiyle kopartılmış ve Saçılık’ın uzvu bir gün sonra bir sokakta bulunmuştu. Hasta Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi’nden Mahmut Konuk ise hasta tutsakların serbest bırakılması için 120 haftadır mücadele ediyor.

Akademisyen Gülmen ise 16’ncı eyleminde 14 kez gözaltına alınmış oldu.