Bizi takip edin

Ekoloji

Sözler verildi ama pratik ne olacak?

->

-> 17

Fas’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nda 45’ten fazla ülke, fosil yakıt kullanımını sıfırlayıp tamamen yenilenebilir enerji kullanma kararı aldı. Kararın 2020’ye kadar uygulamaya konulacağı iddia ediliyor ama şimdiye kadarki deneyimler bu konudaki isteksizliği de gösterdi. Kapitalizmin mantığına uygun olarak fosil dışı enerjilerin kâr oranlarının pratiği belirleyeceği düşünülüyor.

Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nda aslında önemli kararlar alındı. 7 Kasım’da başlayıp 18 Kasım’a kadar süren konferansta, iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden olan 45’ten fazla ülkenin, “en yakın zamanda tamamen yenilenebilir enerjiye geçmeye” karar verdikleri açıklandı. Buna paralel olarak, bu ülkelerin fosil yakıt tüketimini tamamiyle terketmesi hedefleniyor.

Ülkeler, karbon emisyonlarını düşürmeyi amaçlayan ulusal planlarını bu doğrultuda güncelleyecek. Bu güncellemenin, “2020 yılına kadar en yakın tarihte” gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Konferansın sondan bir önceki gününde ‘Marakeş Bildirgesi’ yayınlanmış ve “iklim değişikliği ile mücadelenin mutlak öncelik taşıdığı” vurgulanmıştı. Bildiri kapsamında ayrıca, gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yıllık yaklaşık 100 milyar dolar malî yardımda bulunacağı da yer almıştı. Konferansa katılan uluslararası çevre örgütü “350.org”un yöneticisi May Boeve, konuya temkinli yaklaştı. Boeve, “Trump, iklim değişikliğiyle mücadeleye son vermek için elinden geleni yapacak, bu da demek oluyor ki tüm kuvvetimizle iklim değişikliğini hızlandıran faktörler üzerine odaklanmalıyız” şeklinde konuştu. Öte yandan Trump’ın da aslında seçim vaatlerini esnetme eğiliminde olduğu bildiriliyor.

New York Times’e konuşan Donald Trump, İklim Anlaşması’nı ‘yakından incelediğini’ söylerken, anlaşma konusunda ‘açık kaldığını’ dile getirdi. İklimsel değişiklikler ile insanlık arasında bir bağ olduğunu kabul eden Trump, anlaşmanın getireceği ekonomik maliyetin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini savundu.
NEW YORK